لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۳

تحولات مصر و آينده سياست خارجی آمريکا در منطقه


تحولات مصر و آينده سياست خارجی آمريکا در منطقه
تحولات مصر و آينده سياست خارجی آمريکا در منطقه

به گزارش تارنمای روزنامه واشنگتن پست، مقام های مصری از خروج سام لهود، پسرِ رای لهود، وزير راه و ترابری ايالات متحده، و تعدادی از شهروندان آمريکايی از قاهره، جلوگيری کرده اند. اين گروه اعضای جمعيتی از طرفداران دموکراسی در پايتخت مصر را تشکيل می دهند.

در اين ميان، يک روز بعد از سالروز شروع مخالفت ها در مصر، تعدادی از فعالان سياسی با توجه به آغاز جلسات پارلمان در قاهره، خواستار کناره گيری سريع نظاميان مصری از قدرت شده اند.

ميدان تحرير قاهره يک روز بعد از سالروز شروع مخالفت ها در آن کشور، در حالی آرام است که برخی از ناظران، تصاحب تقريبا سه چهارم از کرسی های اولين پارلمان دموکراتيک مصر توسط احزاب و دستجات اسلامگرا را چالشی برای سياست آمريکا در منطقه، می دانند.

ويزنر پاليسی می نويسد: پيش از هر چيز، بايد واقعگرا باشيم. واقعيت اين است که اخوان المسلين قدرت برتر در مجلس مصر است. بنابراين، بجای ترسيدن يا خيال پردازی، بايد ببينيم آنها در اين موقعيت واقعا چکار خواهند کرد.

اخوان المسلمين و سلفی ها، يا مسلمانان افراطی در مصر، که در تلاش برای ارائه چهره ای کمتر تهديد کننده هستند.

ويزنر از قول يک شهروند مصری می گويد: اکثر مصری ها، چه اخوان المسلمين و چه سلفی، بر اساس قانون اساسی و بدون اعمال خشونت، رفتار خواهند کرد. مسلمان و ليبرال با هم برابرند، و اصل در مجلس مردمی بر رای اکثريت است. اخوان المسلمين هموطنان ما هستند، از آسمان که نيفتاده اند! مهم اين است که با همکاری و همياری، مصر را آباد کنيم.

اما ويزنر پاليسی در مورد پيروزی انقلاب در مصر و استمرار نگرانی مصری ها و اعراب نيز می نويسد: مصری ها بطور اخص، و اعراب بطور اعم، در مورد مناقشه فلسطينيان و اسراييل مدام نگرانند. بنا به برداشت آنها، در اين خصوص بيعدالتی شده، و آمريکا، بعنوان متحد اسراييل، می تواند به بهترين صورت به اين دلنگرانی پاسخ دهد.

در اين ميان و بعنوان تحولی مثبت، مروان برغوتی ۵۲ ساله، يکی از کليدی ترين و محبوب ترين رهبران فلسطينی که بدليل فرماندهی دو انتفاضه فلسطينيان، به حبس ابد در اسراييل محکوم است، روز چهارشنبه خواستار تشکيل دولت موقت ملی فلسطينيان و ادامه مقاومت بصورت صلح آميز شد.

XS
SM
MD
LG