لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۱

گزارش: دولت موقت مصر اقتصاد صدمه دیده ای را به ارث برده است


گزارش: دولت موقت مصر اقتصاد صدمه دیده ای را به ارث برده است
گزارش: دولت موقت مصر اقتصاد صدمه دیده ای را به ارث برده است

یکی از صنایعی که بزرگترین خسارت را در اقتصاد مصر متحمل شده است صنعت جهانگردی است که ۱۱ درصد درآمد آن کشور را تشکیل می دهد. کارکنان این صنعت، کارمندان هتل ها و راهنماهای محلی، هر روز بیشترین زیان را متحمل می شوند.

حسن حفناوی عبدالمقصود، يک راهنمای توریست های مصر، بدنبال تظاهرات و خروج جهانگردان از آن کشور درآمد روزانه خود را از دست داده و نمی داند چگونه روزی خانواده اش را تامین کند. وی می گويد: «هیچ کاری نیست. مردمی که می آمدند دیگر نمی آیند. اهرام بسته شدند و حالا که دوباره باز شده اند کسی نمی آید.»

قیام و تظاهرات هر روزه موجب شد جهانگردان از مصر بگریزند و هنوز نیز بازنگشته اند. بانک مرکزی مصر انتظار دارد اقتصاد آن کشور در سال جاری یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار ضرر کند.

کسانی چون آقای عبدالمقصود حتی مطمئن نیستند بتوانند کار دیگری پیدا کنند. اين راهنمای تور می گويد: «وقتی توریست نباشد درآمدی نیست و بدون در آمد نمی توانم شترم را غذا دهم. نمی دانم چگونه برای بچه ها و شترم غذا فراهم کنم.»

در حالی که دفتر های جهانگردی در مصر تمامی مشتریان خود را از دست داده اند سامی غنیم، مدیر یکی از این آژانس ها، به آینده امیدوار است و می گوید جهانگردان برای دیدار اهرام، دریای سرخ و مردمی که چنین انقلاب بزرگی را آغاز کردند به مصر خواهند رفت.

اما آقای عبدالمقصود نمی داند تا بازگشت جهانگردان و در آمد ناشی از آن چه کند و می گويد: «من کمی پول ذخیره داشتم اما تمام آن خرج شده است. چه کار کنم؟ دزدی کنم؟ هیچ پولی برای خانواده ام نمانده است. باید صبر کنیم تا این بحران بگذرد.»

نه تنها آقای عبدالمقصود بلکه تمامی دست اندرکاران صنعت جهانگردی مصر برای روز های بهتر چشم به راه آينده هستند.

XS
SM
MD
LG