لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۱

مردم مصر سالگرد قیام علیه حکومت مبارک را جشن گرفتند


مردم مصر سالگرد قیام علیه حکومت مبارک را جشن گرفتند
مردم مصر سالگرد قیام علیه حکومت مبارک را جشن گرفتند

ده ها هزار مصری نخستین سالگرد قیامی را که به سرنگونی حسنی مبارک رییس جمهوری سابق منجر شد، در میدان تحریر قاهره جشن گرفتند.

بسیاری از حاضران در گردهمایی روز چهارشنبه آن را جشن سرنگونی یک دیکتاتور نامیدند، اما برخی می گویند آنها خواهان انقلابی جدید علیه حکام نظامی هستند که در پی برکناری مبارک قدرت را به دست گرفتند.

مقامات اخوان المسلمین در میان جمعیت دیده می شدند. این حزب بیشترین تعداد کرسیهای پارلمانی را در انتخابات آزادی که شورای نظامی حاکم مصر برگزار کرد، به دست آورد.

اخوان المسلمین در دوره حکومت ۳۰ ساله مبارک رسما ممنوع بود، اما ارائه سرویس ها و خدمات اجتماعی به تنگدستان به آن کمک کرد به سازمان یافته ترین جنبش سیاسی مصر تبدیل شود.

اسلامگرایان قیام جدید علیه ارتش را رد کرده اند.

گروههای جوان لیبرال که قیام سال گذشته را هدایت کردند پیامی متفاوت از اخوان المسلمین داشتند، و در حالی که در میدان تحریر راه پیمایی می کردند، شعار «مرگ بر حکومت نظامیان» سردادند. آنها شورای نظامی را متهم می کنند که با سرکوب خشن اعتراض های طرفداران دمکراسی و محاکمه غیرنظامیان در دادگاههای نظامی، مانند دولت مبارک رفتار می کند.

فرمانروایان نظامی مصر قول داده اند قدرت را پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ماه ژوئن تحویل دهند. شورای نظامی به رهبری سپهبد محمد حسین طنطاوی در روزهای اخیر امتیازاتی به اصلاح طلبان داده است، از جمله حدود ۲ هزار زندانی را بخشوده است و قول داده قانون وضعیت فوق العاده ۳۰ ساله را از روز چهارشنبه تا حدودی لغو کند. اما ارتش گفت مقامات به استفاده از قانون در نبرد با اعمال تبهکارانه ادامه خواهند داد.

سازمان دیده بان حقوق بشر در نیویورک می گوید خودداری از لغو کامل قانون، «فراخوانی به ادامه بدرفتاری» و «اهانت» به مردم مصر است که خواهان بازگشت به حکومت قانون هستند.
دیده بان حقوق بشر می گوید حکام نظامی مصر تظاهر کنندگان «صلحجو» را اغلب «اوباش» توصیف می کنند و آنها را به دادگاههای نظامی می سپارند.

XS
SM
MD
LG