لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۲

تداوم درگیری ها و درخواست مردم مصر برای برگزاری انتخابات زودهنگام


تداوم درگیری ها و درخواست مردم مصر برای برگزاری انتخابات زودهنگام
تداوم درگیری ها و درخواست مردم مصر برای برگزاری انتخابات زودهنگام

درگیری های معترضان با پلیس مصر در حالی چهارمین روز متوالی را پشت سر گذاشت که مردم این کشور خواهان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری زودهنگام و انتقال قدرت از شورای نظامی حاکم بر کشور به یک دولت غیرنظامی شده اند.

صدها پلیس ضدشورش روز یکشنبه ١٦ بهمن با پرتاب گاز اشک آور و شلیک گلوله های پلاستیکی و تیر هوایی قصد داشتند تا برای محافظت از ساختمان وزارت کشور تظاهرکنندگان را از این ساختمان دور نگه دارند. معترضان، وزارت کشور را به بی کفایتی در پیشگیری از هرج و مرج و غوغای پس از برگزاری مسابقه فوتبال هفته گذشته در شهر پورت سعید متهم می کنند. این ناآرامی ها ٧٤ کشته به جای گذاشتند.

بنا به گفته مقامات مصر، از زمان آغاز اعتراض های روز پنج شنبه ١٤ بهمن تاکنون حداقل دوازده نفر در شهرهای قاهره و سوئز کشته شدند و ٢٥٠٠ تن دیگر مجروح شده اند.

برخی از مردم مصر معتقدند افراد بازمانده از حکومت حسنی مبارک، رئیس جمهوری مخلوع مصر مسئول وقوع خشونت های پورت سعید بوده اند و این رویدادها را به عنوان بخشی از توطئه برای ایجاد هرج و مرج و آشوب و اعمال نفوذ در کشور می دانند.

در رویدادی دیگر در روز یکشنبه، گروه های خرابکار به یک خط لوله گاز که از شبه جزیره سینایی عبور می کند حمله کردند. این دوازدهمین حمله در طی سال جاری و از زمان استعفای حسنی مبارک است. این انفجار صادرات گاز به اسرائیل و اردن، کشورهای همسایه را با وقفه روبرو کرد.

XS
SM
MD
LG