لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۵

معترضان مصری خواستار پايان حکومت نظاميان هستند


معترضان مصری خواستار پايان حکومت نظاميان هستند
معترضان مصری خواستار پايان حکومت نظاميان هستند

شامگاه سه شنبه نيروهای امنيتی مصر با پرتاب گاز اشک آور و حمله به تظاهرکنندگان، صدها تن از معترضان را متفرق کردند. گزارش ها حاکی از زخمی شدن چندين تظاهرکننده مصری است. طی درگيری هايی که از روز جمعه آغاز شده دستکم ۱۳ نفر کشته شده اند. معترضان مصری خواستار پايان حکومت نظاميان در اين کشور هستند.

لباس های خونين و دود برخاسته از يک ساختمان دولتی در قاهره نشان از سرکوب معترضان مصری دارد. بامداد سه شنبه همچنان شماری از معترضان در اطراف ميدان تحرير قاهره حضور داشتند. اما بيشتر تظاهرکنندگان در پی حمله دوشنبه شب نيروهای امنيتی، متفرق شده اند.

طی روزهای اخير رويارويی معترضان و حاکمان نظامی مصر شدت گرفته است. مقام های دولت موقت، تظاهرکنندگان را آشوبگر می خوانند و خواستار پايان تظاهرات خيابانی هستند. اين در حالی است که معترضان خواستار انتقال قدرت به غيرنظاميان هستند و ارتش را متهم به اقدامات خشونت آميز می کنند.

يک شهروند قاهره می گويد: اين مردم، معترضان واقعی هستند و خواست های برحقی دارند. اينها والدين شهدای انقلاب هستند که طی ده ماه گذشته حقشان را نگرفته اند. اين مردم تا زمانی که به خواست هايشان پاسخ داده نشود، تظاهرات خواهند کرد. دستکم بايد کسانی که مسئول خشونت ها بوده اند، محاکمه شوند.

دور تازه درگيری ها ميان معترضان و نيروهای امنيتی جمعه گذشته شدت گرفت؛ پس از آنکه نيروهای امنيتی به معترضانی که بيرون ساختمان هئيت دولت تحصن کرده بودند، حمله کردند.

طی روزهای اخير، معترضان تلاش کرده اند با پخش فيلم ها و عکس هايی که اقدامات خشونت آميز ارتش را به نمايش می گذارد، خشم مردم نسبت به حاکمان نظامی مصر را افزايش دهند. اما به رغم نگرانی عمومی نسبت به رويکرد تماميت خواهانه ارتش، اعتراض های روزهای اخير تاکنون به حرکتی گسترده تر در مصر، بدل نشده است.

XS
SM
MD
LG