لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۷

وعده های اعتدال و مدرنيته از سوی احزاب اسلامی و غيراسلامی در مصر


وعده های اعتدال و مدرنيته از سوی احزاب اسلامی و غيراسلامی در مصر
وعده های اعتدال و مدرنيته از سوی احزاب اسلامی و غيراسلامی در مصر

خبرگزاری رويترز روز جمعه گفت، نتايج دور اوليه انتخابات در مصر نشان می دهد، ۶۲ درصد، يعنی بيش از ۸ ميليون از ۱۳ ميليون واجد شرايط اخذ رای، آرای خود را به صندوق ها ريختند. گفته می شود حزب تشکيل شده از سوی اخوان المسلمين، حزب اصلی اسلام گرا در مصر، ۴۰ درصد آرا را کسب کرده است. اسلام گرايان محافظه کار موسوم به سلفی ها نيز آرای بسياری را به ويژه در مناطق خارج از قاهره، به خود اختصاص دادند.

شهر ظاهراً آرام فيوم، گذشته خشونت باری دارد. شناخته شده ترين آدمکشان گروه های افراطی اسلام گرا از اين شهر می آيند. اما، جماعت اسلاميه، اين روزها چهره معتدلی از خود نشان می دهد. محمد مرزوق، سخنگوی اين گروه که نامزد انتخاباتی از سوی حزب توسعه و سازندگی است، می گويد: آنچه ما احتياج داريم، يک دولت مدرن با سابقه اسلاميست. ما مشکلات کشور و ساکنان حوزه انتخابی خودمان را در عاليترين سطح برطرف خواهيم کرد.

او که نامزد گروهی است که به توطئه برای ترور انور سادات در سال ۱۹۸۱ و قتل عام توريست ها در هتل لاکسور در سال ۱۹۹۷ متهم است، اکنون چهره عملگرايی به خود گرفته و اظهار میکند: ما قوانينی به اجرا خواهيم گذاشت که به عدالت اجتماعی بينجامد، بنابراين هر کسی از حق مساوی برخوردار خواهد شد و دستمزدها مساوی می شوند. يعنی يک نفر نتواند ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار پوند حقوق بگيرد، در حالی که يک شخص ديگر ۳۰۰ پوند بگيرد.

گرچه جماعت اسلاميه در سال ۲۰۰۳ خشونت را نفی کرد، اما چرخش از خط مشی کشتار به سياست توزيع عادلانه درآمد، به نظر چرخشی ناگهانی می رسد.

بسياری نگران مشکلات در آينده هستند، بويژه برای اقليت مسيحی در مصر.

محمد مرزوق می گويد: مسيحيان از حقوق مساوی برخوردار خواهند بود. ما مسيحيان را مورد آزار و اذيت قرار نخواهيم داد و به آن ها همان حقوقی را می دهيم که به مسلمانان خواهيم داد و همه در برابر قانون نيز مساوی خواهند بود.

اما نامزد حزب وفد، حزب رقيب جماعت اسلاميه، می گويد: مرزوق در مقابل دوربين چهره متفاوتی از خود نشان می دهد، اما در عمل پوسترهای تبليغاتی رقبا را پاره می کرد. به نظر می رسد حزب وفد از مدرنيته فاصله می گيرد، در حالی که جماعت اسلاميه به آن سمت در حال حرکت است. و جنگ برای اعتدال، لااقل با لفاظی ها از سوی طرفين در جريان است.

XS
SM
MD
LG