لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۴

گزارشی از اوضاع مصر و ميدان تحرير


گزارشی از اوضاع مصر و ميدان تحرير
گزارشی از اوضاع مصر و ميدان تحرير

هزاران تن از ساکنان قاهره، پس از پايان نماز جمعه با تجمع در ميدان تحرير در پايتخت مصر در تظاهرات «روز خشم» شرکت کردند. تظاهرکنندگان در شعارهايشان خواستار خاتمه هر چه سريعتر حاکميت نظاميان بر مصر شدند.

تظاهرکنندگان مصری به صدها نفری پيوستند که بنا به سنت بجای مانده از انقلاب در سال گذشته، شب را در ميدان تحرير سپری کرده بودند. تظاهرات کم رمقی از مصری ها در ميدان تحرير قاهره که تعداد کثيری از آنان را طرفداران جمعيت اخوان المسلمين، تشکيل می دادند.

و گفته های يکی از شرکت کنندگان که کم و بيش مجموعه ای از درخواست های متضاد است! او می گفت: ما خواستار ادامه نافرمانی و کنار رفتن نظاميان از قدرت هستيم. بعلاوه، بايد ثبات را حفظ کنيم تا مصر بتواند به پيشرفت های اجتماعی اقتصادی، دست پيدا کند.

از سوی ديگر، يکسال بعد از انقلاب، بخش جهانگردی در اقتصاد مصر صدمه بسياری ديده است.

منير فخری، وزير جهانگردی، می گويد: ناآرامی های ناشی از انقلاب باعث شد تا ٣ ميليارد دلار از درآمد مصر از جهانگردی کم شده و به ۸ ميليارد دلار برسد. متاسفانه جهانگردی در مصر متحمل ضرر و زيان بسياری شده است.

و يک مصری راهنمای جهانگردان می گويد: من تا بحال وضعيت جهانگردی در مصر را به اين بدی نديده بودم! دليل آنهم اظهارنظر سلفی ها در مورد جهانگردان خارجی، و کلاً تظاهرات و ناامنی عمومی است.

در اولين انتخابات دموکراتيک در مصر، اخوان المسليمن تقريبا ۴۰ درصد، و سلفی ها يا مسلمانان افراطی کم و بيش ٣۰ درصد از کرسی های مجلس شورای مصر را اشغال کرده اند.

يسری حمد، سخنگوی حزب سلفی النور، می گويد: من شخصا به رسوم و سنن کشورهايی که از آن بازديد می کنم، احترام می گذارم. مگر مسائل مهمتری در مصر نيست که شما در مورد اجازه به خانم ها برای پوشيدن مايو دو تکه از من سئوال می کنيد؛ ما بخشی از ساحل دريا را به خانم ها اختصاص می دهيم تا با مردان قاطی نشوند؛ ما در مصر مسائل مهمتری داريم و قصد نداريم وقتمان را با اين موضوعات تلف کنيم.

اولين وظيفه مجلس شورای ملی مصر گزينش گروهی يکصد نفره برای نگارش قانون اساسی جديد آن کشور، قبل از برگزاری انتخابات رياست جمهوری است.

XS
SM
MD
LG