لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۲

اسراييل موافقت کرد موقتا عمليات نظامی خود را در غزه گسترش ندهد


اسراييل موافقت کرد موقتا عمليات نظامی خود را در غزه گسترش ندهد
اسراييل موافقت کرد موقتا عمليات نظامی خود را در غزه گسترش ندهد

با ادامه پرتاب موشک به جنوب اسراييل، مقام های آن کشور هشدار داده اند با قاطعيت عليه شبه نظاميان فلسطينی عمل خواهند کرد.

اين در حالی است که روز سه شنبه يک مقام مصری که نامش فاش نشده به آسوشيتد پرس گفته است اسراييل موافقت کرده موقتا عمليات نظامی خود را در غزه گسترش ندهد تا مقام های قاهره فرصت داشته باشند با شبه نظاميان فلسطينی مذاکره و آنان را به توقف پرتاب راکت به جنوب اسراييل تشویق کنند.

طی يک هفته گذشته، درگيری ميان اسراييل و شبه نظاميان فلسطينی به کشته شدن دستکم ١۰ شبه نظامی فلسطينی و يک شهروند اسراييلی انجاميده است.

با ادامه پرتاب راکت به جنوب اسراييل، بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسراييل، روز دوشنبه در سخنان شديد الحنی به مقام های حماس هشدار داد کسانی که به اسراييل حمله می کنند با جان خود بازی می کنند. نتانياهو که در پارلمان اسراييل سخن می گفت وعده داد با قاطعيت با شبه نظاميان فلسطينی مقابله کند و گفت: دو اصل سياست ما را تعيين می کند، ما کسانی را که می خواهند ما را بکشند می کشيم و کسانی را که به ما حمله می کنند مورد حمله قرار می دهيم.

سخنان نخست وزير اسراييل پس از آن اظهار شد که آويگدور ليبرمن، وزير امور خارجه اسراييل، گفت اسراييل بايد دولت حماس را سرنگون کند. ليبرمن به هم حزبی هايش گفت هدف استراتژيک اسراييل بايد سرنگونی دولت حماس در غزه باشد.

مقام های حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارند مستقيما در حمله های موشکی اخير به جنوب اسراييل دست نداشته اند ولی اسراييل می گويد اين گروه مسئول تمامی حمله هایی است که از غزه به اسراييل صورت می گيرد.

صلاح البردويل، عضو مجلس قانونگذاری فلسطينی، گفت: ما به اين اظهارات که برخورد بيرحمانه رهبران صهيونيست را به نمايش می گذارد عادت داريم. اين سخنان هيچ ارزشی ندارد و اسراييل می خواهد قدرت نمايی کند.

طی يک هفته گذشته، درگيری ميان اسراييل و شبه نظاميان فلسطينی به کشته شدن دستکم ۹ شبه نظامی فلسطينی و يک شهروند اسراييلی انجاميده است. مقام های مصری در تلاش هستند برای توقف حمله های موشکی از غزه به اسراييل، با شبه نظاميان فلسطينی مذاکره کنند.

XS
SM
MD
LG