لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۸

واکنش ها به تصميم حسنی مبارک برای انتخابات در ماه سپتامبر ادامه دارد


واکنش ها به تصميم حسنی مبارک برای انتخابات در ماه سپتامبر ادامه دارد
واکنش ها به تصميم حسنی مبارک برای انتخابات در ماه سپتامبر ادامه دارد

محمد البرادعی، از رهبران مخالف دولت مصر، به تلویزیون سی ان ان گفت که تصمیم حسنی مبارک برای ماندن در قدرت، باعث خواهد شد «رنج و عذاب» موجود تا انتخابات پاییز آینده، تمدید شود. البرادعی افزود این یک حرکت فریبکارانه از سوی کسی ست که حاضر نیست قدرت را رها کند. برنده جایزه صلح نوبل، همچنین روز چهارشنبه به بی بی سی گفت که دولت دارد از شیوه ترس استفاده می کند و ابراز نگرانی کردکه این درگیری ها، «خونین» بشوند.

گروه های مخالف دولت، از جمله حزب اخوان المسلمین که فعالیت اش غیرقانونی است، اعلام کرده اند تا زمانی که حسنی مبارک کناره گیری نکند، با دولت مذاکره نخواهند کرد. این گروه ها، از مردم دعوت کرده اند که برای اعمال فشار بر حسنی مبارک، روز جمعه تظاهرات گسترده ای برگزار کنند.

پرزيدنت اوباما سه شنبه شب اعلام کرد حسنی مبارک می داند که شرایط فعلی پایدار نیست و افزود که به رییس جمهوری مصر گفته است تغییرات سیاسی باید همین حالا شروع و به صورت مسالمت آمیز، انجام شود.

اتحادیه اروپا امروز از مصر خواست که اصلاحات سیاسی را آغاز و زمینه را برای انتخابات آزاد و عادلانه، مهیا کند.

در همين حال کاترین اشتون، مسؤل سیاست خارجی اتحادیه اروپا از حسنی مبارک خواست فوراً به خواستهای معترضان پاسخ دهد.

نیکولا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه، نیز ابراز امیدواری کرد که تغییر قدرت در مصر، بدون تأخير و بدون خشونت انجام شود.

از سوی دیگر، دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا، اعلام کرد که این کشور، از کسانی که خواستار آزادی و مردم سالاری در مصر هستند، حمایت می کند. آقای کامرون، که در مجلس نمایندگان بریتانیا سخن می گفت، افزود که تغییرات سیاسی در مصر باید فورا انجام شود و در عین حال، قابل اطمینان باشد.

XS
SM
MD
LG