لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۲

تجمع هزاران معترض در قاهره پس از آنکه حسنی مبارک انحلال کابينه خود را اعلام کرد


تجمع هزاران معترض در قاهره پس از آنکه حسنی مبارک انحلال کابينه خود را اعلام کرد
تجمع هزاران معترض در قاهره پس از آنکه حسنی مبارک انحلال کابينه خود را اعلام کرد

هزاران معترض در قاهره امروز، شنبه، چند ساعت پس از سخنرانی تلويزيونی حسنی مبارک، تجمع کرده اند. شماری از شبکه های تلفن پهمراه نيز پس از آنکه در بيست و چهار ساعت گذشته قطع بودند، دوباره به کار افتاده اند.

حسنی مبارک، رييس جمهوری مصر، در سخنرانی تلويزيونی جمعه شب خود قول داد که اصلاحات سياسی و اقتصادی در کشور، به عمل آورد. رييس جمهوری مصر همچنين دستور انحلال کابينه خود را اعلام کرد و وعده داد که روز شنبه کابينه جديدی را منصوب کند. حسنی مبارک گفت روزهای اعتراضات توطئه ای با هدف بی ثبات سازی مصر، بوده است.

پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، می گويد در گفتگويی با آقای مبارک از وی خواسته است برای جامه عمل پوشاندن به اصلاحاتی که به مردم مصر وعده داده است، «گام های مشخص» بردارد.

پرزيدنت اوباما شامگاه جمعه در گفتگو با خبرنگاران در کاخ سفيد گفت که با حاکم ۸۲ ساله مصر اندکی پس از آنکه آقای مبارک بر صفحه تلويزيون ملی آن کشور ظاهر شد، گفتگو کرده است. رييس جمهوری آمريکا گفت اين نخستين باری بود که پس از اعتراضات خيابانی که برای برکناری رييس جمهوری مصر برپا شده اند، با رييس جمهوری مصر، سخن گقته است.

پرزيدنت اوباما همچنين از دولت مصر خواستار آن شد که از اعمال خشونت در برابر معترضان پرهيز کند و خدمات اينترنتی و ارتباطی را که قطع است، دوباره وصل کنند.

ساختمان های بسياری در قاهره همچنان در آتش می سوزند و تانک ها در خيابانها در پايان يکی از خشونت بار ترين و آشفته ترين روزهای مصر در يک هفته اخير که اعتراضات جريان داشته اند، مستقر هستند.

ده ها هزار نفر با به چالش کشيدن مقررات منع رفت و آمد تظاهرات شبانه خود را با خواست پايان دادن به حکومت ۳۰ ساله آقای مبارک، ادامه می دهند.

مقامات پزشکی می گويند روز جمعه دست کم ۱۳ نفر در ناآرامی های سوئز، کشته شدند. گزارش ها حاکی است که بيش از ۱۰۰ نفر در سراسر کشور، مجروح شده اند.

معترضان در قاهره چندين وسيله نقليه متعلق به نيروهای امنيتی را محاصره کرده و در يک نقطه يک خودرو نظامی نفربر را به جلو و عقب کشيده و سپس آتش زدند. تظاهرکنندگان همچنين تلاش کردند ساختمان تلويزيون دولتی را مورد يورش، قرار دهند.

آتش سوزی های بزرگ در نقاط مختلف شهر از جمله در ساختمان مرکزی «حزب دموکراسی ملی» که حزب حاکم در مصر است، ديده می شود. شاهدان گزارش می دهند که صدای شليک گلوله در خيابان ها، شنيده می شود.

پيشتر در واشنگتن رابرت گيبز، سخنگوی کاخ سفيد، همچنين گفت که آمريکا برنامه کمک مالی خود به مصر را که بيش از يک ميليارد دلار است، مورد بازبينی قرار خواهد داد.

XS
SM
MD
LG