لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۲

سخنرانی ژنرال طنطاوی اپوزيسيون مصر را راضی نکرد


سخنرانی ژنرال طنطاوی اپوزيسيون مصر را راضی نکرد
سخنرانی ژنرال طنطاوی اپوزيسيون مصر را راضی نکرد

وعده های ژنرال محمد حسين طنطاوی، رييس شورای نظامی حاکم مصر، در راستای انتقال قدرت به نيروهای غيرنظامی نتوانست به رفع بحران موجود در اين کشور کمک کند. ميدان تحرير قاهره و شهر اسکندريه تا پاسی از شب گذشته شاهد درگيری شديد نيروهای امنيتی با مخالفان دولت نظامی بود.

سخنرانی روز سه شنبه ژنرال طنطاوی، رييس شورای نظامی حاکم مصر، نه فقط اوضاع را تسکين نداد، بلکه بلافاصله بعد از اين سخنرانی درگيری مردم با پليس ضدشورش، شديد تر شد.

طنطاوی روز سه شنبه قول داد تا ماه ژوئيه سال آينده قدرت به يک رييس جمهوری غيرنظامی منتقل خواهد شد و بطور مشروط وعده داد که دولت نظامی نيز بزودی، منحل شود.

وی گفت شورای نظامی با استعفای دولت انتقالی موافقت کرده است، اما مردم تنها راه حل را در انحلال کامل شورای نظامی می دانند چون معتقدند اين شورا در واقع شاهرگ رژيم حسنی مبارک است که بايد قطع شود.

يکی از معترضان می گويد: همه کسانی که دستشان به خون شهدا آغشته است، دست و سرشان بايد قطع شود. چون شايد دوباره يک عده ديگر را به کشتن بدهند.

گزارشها حاکيست ساعاتی بعد از سخنرانی طنطاوی، نيروهای انتظامی در پاسخ به حملات خشمگينانه، گاز اشک آور به طرف جمعيت شليک می کردند. صدای آژير آمبولانس بدون وقفه در خيابانهای قاهره به گوش می رسيد و موتورسواران، مجروحان را به درمانگاههای موقت منتقل می کردند.

سازمان عفو بين المللی در بيانيۀ شديد الحنی شورای نظامی مصر را متهم کرد که از لحاظ قساوت گوی سبقت را از رژيم مبارک ربوده است.

سازمان عفو بين الملل می گويد، شورای نظامی مصر با وعده های پوچ و بی اساس، مرتب وعده می دهد که در راستای بهبود وضعيت حقوق بشر در مصر تلاش خواهد کرد. بنابر گزارش اين سازمان تا کنون هزاران نفر از مردم مصر در دادگاههای نظامی محاکمه شده اند، مهلت مقرارت مربوط به وضعيت فوق العاده در کشور تمديد شده و شکنجه زندانيان همچنان ادامه دارد.

در عين حال وزارت امور خارجه آمريکا روز سه شنبه ضمن محکوم ساختن، به گفته آنها، استفاده بی رويه از زور عليه معترضان، اعلام کرد واشنگتن شورای نظامی مصر را در قبال تعهداتش، در راستای انتقال مسالمت آميز قدرت به غيرنظاميان، مسئول می شناسد.

ويکتوريا نولند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، روز سه شنبه در يک کنفرانس مطبوعاتی گفت: دولت اوباما با وجود تمام نگرانيهايش نسبت به وضعيت مصر، به خاطر مطالبی که در سخنرانی ژنرال طنطاوی در مورد برگزاری انتخابات مطرح شده، خشنود است. وی گفته است که انتخابات طبق برنامه در تاريخ مقرر برگزار خواهد شد.

انتخابات پارلمانی مصر قرار است روز دوشنبه هفتم آذر برگزار شود.

XS
SM
MD
LG