لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۱

شورای نظامی مصر به روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری شتاب می بخشد


شورای نظامی مصر به روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری شتاب می بخشد
شورای نظامی مصر به روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری شتاب می بخشد

پس از آن که معترضین خواهان انتقال سریعتر قدرت به حکومت غیر نظامی شدند، «شورای عالی نیروهای مسلح» مصر بر فراهم آوردن مقدمات برگزاری انتخابات ریاست جمهوری شتاب بخشیده است.

خبرگزاری دولتی منا گزارش می دهد تقاضانامه های کاندیداهای ریاست جمهوری از ۲۰ اسفند، یک ماه زودتر از زمانی که قبلا تعیین شده بود، پذیرفته خواهند شد.

شورای نظامی حاکم بر مصر قول داده است انتخابات در ماه ژوئن برگزار شود، اما احتمال دارد با سریع تر شدن روند بررسی نامزدها امکان برگزاری انتخابات زودهنگام فراهم شود.

از زمان برکناری حسنی مبارک، رییس جمهوری پیشین در قیام ۱۸ روزه، این نخستین بار است که انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود.

روز دوشنبه فعالان اپوزیسیون که خواهان پابان دادن به حاکمیت نظامیان هستند به سوی پلیس که از ساختمان وزارت کشور حفاظت می کرد، سنگ پرتاب کردند. پلیس گاز اشک آور شلیک کرد و برای دور نگاهداشتن معترضین بلوکهای سیمانی کار گذاشت. مسئولان پزشکی می گویند در این درگیری ها یک نفر کشته شد و شمار کشته شدگان در پنج روز شورش های ضد دولتی به ۱۳ تن رسید.

روز دوشنبه، کاخ سفید گفته بود احتمال دارد سرکوب طرفداران دمکراسی در داخل و خارج از مصر دسترسی قاهره به کمکهای آمریکا را مورد تهدید قرار دهد.

مقامات مصری روز یکشنبه گفتند ۴۳ فعال، از جمله ۱۹ آمریکایی باید به اتهام جمع آوری غیرقانونی پول برای گروههای طرفدار دمکراسی و اداره سازمانهایی بدون کسب مجوز محاکمه شوند.

سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید گفت اقدامات ارتش مصر ممکن است «پیامدهایی» برای مناسبات دوجانبه و برنامه های کمک آمریکا به مصر داشته باشد.

مصر در سال بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار کمک نظامی از آمریکا دریافت می کند.

XS
SM
MD
LG