لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۸

نتيجه انتخابات مصر به چه سمتی گرايش دارد؟


نتيجه انتخابات مصر به چه سمتی گرايش دارد؟
نتيجه انتخابات مصر به چه سمتی گرايش دارد؟

روز سه شنبه آخرين مرحله از انتخابات مجلس نمايندگان مصر برگزار شد؛ پيش بينی می شود گروه اسلامگرای اخوان المسلمين اکثريت آرای اين دور از انتخابات را از آن خود کند.

در ماه های اخير رهبران اخوان المسلمين نظرات متفاوت و گاه ضد و نقيضی در خصوص آزادی های فردی و اجتماعی و نيز رابطه با اسراييل داشته اند.

آخرين مرحله از انتخابات سراسری مجلس نمايندگان مصر، نزديک به يک سال پس از آغاز انقلاب اين کشور برگزار می شود.

مردم ۹ استان در سومين مرحله از انتخابات مجلس نمايندگان شرکت کردند. مصری ها در اولين انتخابات آزادی که پس از دهه ها در کشورشان برگزار می شود، حضوری گسترده داشته اند.

در حاليکه تاکنون گروه های اسلامگرا بيشترين کرسی ها را از آن خود کرده اند. پيشبينی می شود در مرحله سوم انتخابات، گروه اسلامگرای اخوان المسلمين، بيشترين آرا را کسب کنند، حاميان اسلامگرايان می گويند بايد به اين گروه ها فرصت داد تا کارآيی سياسی خود را بيازمايند.

طارق شوقی، شهروند قليوبيه، می گويد: چرا به اسلامگراها رای ندهيم؟ ما قبلا سکولارها، ليبرال ها و کمونيست ها را امتحان کرديم و آنها کشور را خراب کردند. حالا بايد اسلامگراها را انتخاب کنيم و اگر موفق نبودند آنها را تغيير خواهيم داد.

در مرحله اول و دوم انتخابات، گروه اخوان المسلمين به رغم پيروزی، اکثريت مطلق کرسی های مجلس را از آن خود نکرده بود، اما کسب اکثريت آرا در دور سوم انتخابات به اخوان المسلمين امکان خواهد داد تا بدون ائتلاف با ديگر گروه ها رهبری مجلس را به دست گيرد. اکنون رهبران اخوان المسلمين با اميدواری بيشتری به آينده سياسی خود می نگرند.

محمد البلتاجی، عضو ارشد اخوان المسلمين، می گويد: مجلس متعلق به انقلاب است و در مسير انقلاب حرکت خواهد کرد. اين اولين انتخابات آزاد پس از انقلاب است، اولين مجلسی است که با اراده مردم برگزيده شده است.

علاوه بر اخوان المسلمين، حزب النور نيز در مرحله اول و دوم انتخابات، آراء قابل توجهی بدست آورد. رهبران اين حزب پيرو اسلام سلفی هستند و به گرايش های تندروی مذهبی مشهورند. مواضع رهبران حزب النور در خصوص محدود کردن آزادی های فردی و اجتماعی، نگرانی گروه های سکولار را افزايش داده است.

مجلس نمايندگان مصر قدرت قانونگذاری خواهد داشت ولی اولويت اين نهاد، تعيين اعضای مجلس موسسان برای تدوين قانون اساسی جديد مصر، خواهد بود. مقام های مصری اعلام کردند اولين جلسه مجلس تا پايان ماه ژانويه برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG