لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۴

اعلام نتایج نخستین مرحله انتخابات مصر بک روز به تاخیر افتاد


اعلام نتایج نخستین مرحله انتخابات مصر بک روز به تاخیر افتاد
اعلام نتایج نخستین مرحله انتخابات مصر بک روز به تاخیر افتاد

مقامات مصر می گویند نتایج نخستین مرحله انتخابات پارلمانی را روز پنجشنبه، یک روز دیرتر از زمانی که قرار بود، اعلام خواهند کرد.

رسانه های دولتی این تغییر را روز چهارشنبه اعلام کردند، اما دلیل تاخیر را مشخص نکردند.

گروه قدرتمند اخوان المسلیمن در مصر از پیشی گرفتن بر رقبای خود در نخستین دور انتخابات پارلمانی کشور خبر داده است. این گروه که ادعا کرده مشارکت گسترده رای دهندگان بر خواست عموم مردم برای استقرار یک حکومت غیر نظامی مهر تایید می نهد. این گروه حاکمان نظامی کشور را به چالش کشیده است.

«حزب آزادی و عدالت» اخوان المسلمین روز چهارشنبه اعلام کرد نشانه ها حاکی از آن ست که ائتلاف این حزب از سایر رقبا پیشی گرفته است. حزب «سلفی النور» که بسیار محافظه کار است نیز پس از آن، و جناح «لیبرال مصر» در رتبه سوم قرار دارند.

گزارش های رسانه ها حاکی از آن است که حزب میانه رو و اسلامگرای «آزادی و عدالت» تاکنون بیش از ٤٠ درصد آرا را از آن خود کرده است.

می رود گروه های تند روی سلفی آرای بیشتری در اسکندریه، دومین شهر بزرگ مصر تصاحب کنند.

قرار بود نتایج اولیه بعد از ظهر چهارشنبه اعلام شود.

دور دوم انتخابات برای برخی از کرسی های پارلمانی هفته آینده برگزار خواهد شد.
نتایج نهایی رای گیری برای مجلس نمایندگان تا ژانویه، پس از دو دور دیگر در بقیه کشور اعلام نخواهد شد.

انتخابات تا ماه مارس ادامه پیدا خواهد کرد.

مقامات گفتند احتمال می رود شمار رای دهندگان در ٩ استان از ٢٧ استان مصر که تاکنون رای داده اند، از ٧٠ درصد فراتر برود.

رهبران «حزب آزادی وعدالت» گفتند اکثریت پارلمان جدید مصر باید دولت بعدی را تشکیل دهد و نخست وزیر را انتخاب کند. آنها گفتند شمار بالای شرکت کنندگان در انتخابات در روزهای دوشنبه و سه شنبه نشان داد رای دهندگان می خواهند پارلمان چنین قدرتی داشته باشد، نه ژنرال ها.

اما شورای نظامی حاکم مصر گفته است پارلمان جدید نباید از اختیارات برای برکناری کمال الجنزوری، نخست وزیر منتصب و یا دولت وی برخوردار باشد.

فرماندهان ارتش نخستین دور رای گیری را یک موفقیت نامیدند، و مدعی شدند مشارکت گسترده رای دهندگان به این معنا است که معترضینی که در میدان تحریر قاهره چادر زده اند و کسانی که در مناطق دیگر تظاهرات می کنند ، نماینده اکثریت مردم مصر نیستند.

نیروهای امنیتی گفتند سه شنبه شب در زد و خوردهای بین دستفروشان خشمگین و فعالانی که سعی داشتند آنها را از میدان تحریر بیرون کنند، حدود ٨٠ نفر زخمی شدند.

شمار انبوه تظاهر کنندگان در میدان به چند هزار نفر کاهش یافته است و برای خروج از منطقه در میان گروه های جوان مذاکراتی جریان دارد.

بسیاری از مردم مصر نگران بودند که انتخابات شاهد خَشونت گسترده بین طرفداران کاندیداهای رقیب باشد، اما انتخابات ستایش بین الملی را برانگیخت.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد به مردم مصر به دلیل آنچه که وی آن را مشارکت پرشور در رای گیری نامید، شادباش گفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا انتخابات را آرام و یک موفقیت توصیف کرد.

XS
SM
MD
LG