لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۲

مرحله دوم از اولین انتخابات آزاد مصر طی شش دهه گذشته


مرحله دوم از اولین انتخابات آزاد مصر طی شش دهه گذشته
مرحله دوم از اولین انتخابات آزاد مصر طی شش دهه گذشته

دور دوم انتخابات مجلس نمایندگان مصر روز چهارشنبه در ۹ استان آن کشور برگزار شد. مجلس نمایندگان مسئول انتخاب اعضای مجلس موسسان برای تدوین قانون اساسی جدید مصر خواهد بود. تا کنون احزاب اسلامگرا در انتخابات سراسری مصر بیشترین آرا را کسب کرده اند ولی احزاب لیبرال با امیدواری در دور دوم انتخابات حضور یافته اند.

انتخابات سراسری مصر برای تعیین اعضای مجلس نمایندگان در سه مرحله برگزار می شود و تا ماه ژانویه ادامه خواهد داشت.

مجلس نمایندگان مصر قدرت قانونگذاری خواهد داشت ولی اولویت این مجلس تعیین اعضای مجلس موسسان است که مسئول تدوین قانون اساسی جدید مصر خواهند بود.

روز چهارشنبه رای دهندگان در صف های طولانی به انتظار ایستادند تا نمایندگان خود را برگزینند.

امنا ابراهیم، شهروند قاهره، می گويد: چون این اولین انتخابات واقعی در مصر است، ما احساس خیلی خوبی داریم. اینکه حق انتخاب داریم احساس خیلی خوبی است.

روزهای چهارشنبه و پنجشنبه انتخابات در ۹ استان مصر برگزار می شود. در این مناطق ۱۹ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند.

ان پترسن، سفیر آمریکا در مصر، که در میان رای دهندگان حاضر شد از روند برگزاری انتخابات ابراز خشنودی کرد.

خانم پترسن گفت: روند انتخابات شفاف بود که بسیار مهم است؛ تعدادی ناظر آمریکایی اینجا هستند که متخصص این کارند، آنها گفته اند انتخابات بسیار خوب اجرا شد.

در دور اول انتخابات سراسری مصر، اخوان المسلمین و اسلامگرایان سلفی نزدیک به دو سوم آرا را از آن خود کردند. در همین حال جبهه مؤتلف مصر که متشکل از حزب لیبرال وفد و نیز احزاب لیبرال تازه تاسیس است نزدیک به بیست درصد آرا را بدست آوردند. لیبرال ها امیدوارند با سازماندهی بهتر، آرای بیشتری را در دور دوم انتخابات از آن خود کنند.

XS
SM
MD
LG