لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۳

آغاز شمارش آراء در دو شهر مصر


آغاز شمارش آراء در دو شهر مصر
آغاز شمارش آراء در دو شهر مصر

بر اساس آخرين گزارشها تا ساعات پايانی روز سه شنبه از مصر، روند برگزاری انتخابات پارلمانی در دو شهر قاهره و اسکندريه به پايان رسيد. ناظران انتخاباتی، رأی گيری را آرام و به دور از درگيری، و استقبال مردم از انتخابات را بيش از آنچه تصور می شد، توصيف کردند. در حال حاضر شمارش آرای به دست آمده در اين دو شهر آغاز شده است.

بر اساس تخمينهای غيررسمی در انتخابات پارلمانی دو روز گذشته در دو شهر عمده قاهره و اسکندريه در مصر، ميزان حضور مردم به بيش از ۷۰ درصد می رسيد.

ناظران مستقل انتخاباتی در تأييد اين تخمينها می گويند: بخش وسيعی از مردم در انتخابات شرکت کردند، به آسانی می شد حدس زد بيش از ۵۰ درصد مردم در انتخابات شرکت کرده بودند.

شورای نظامی حاکم مصر با صدور اطلاعيه ای بر اساس آمار گردآمده از سفارتخانه های مصر در سراسر جهان، اعلام کرده است بين ۶۰ تا ۷۰ درصد از مصريهای خارج از کشور برای شرکت در رأی گيری، ثبت نام کرده بودند.

براساس يک برآورد، تعداد مصريهايی که برای تحصيل يا کار در خارج از کشور به سر می برند، به ۸ ميليون نفر می رسد.

نتيجه اين انتخابات نشان خواهد داد که سرنوشت مصر به کدام سو می رود، سکولار باقی می ماند يا همچون ساير کشورهای درگير در بهار عرب، به طرف اسلام گرايی مايل خواهد شد.

در اسکندريه دهها نفر از هواداران اخوان المسلمين کاميونهای حامل صندوقهای رأی گيری را تا مقصد همراهی کردند تا اطمينان يابند که آراء صحيح و سالم به مقصد می رسد.

گفته می شود، بسياری با توجه به سازماندهی منظم اخوان المسلمين در مبارزات انتخاباتی، پيش بينی می کردند، برگ برنده در انتخابات در دست اخوان المسلمين باشد. تعداد زيادی از فعالان و سازماندهندگان اخوان المسلمين در تمام طول مدت انتخابات در اسکندريه بطور مرتب در حوزهای رأی گيری حضور داشته اند.

ژنرالهای حاکم مصر هيچيک از کانديداهای انتخاباتی را بطور مشخص مورد حمايت قرار ندادند، اما اميدوار بودند، با برگزاری آزادانه ترين انتخابات، اعتراضات روزهای اخير را جبران کنند.

XS
SM
MD
LG