لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۵

اخوان المسلمين و انتخابات پارلمانی مصر


انتظار می رود اخوان المسلمين از برندگان انتخابات پارلمانی امروز، دوشنبه، در مصر باشد.

ولی اين گروه چندان وجهه خوبی در مصر ندارد. برخی آن را بنيادگرا و برخی فرصت طلب توصيف می کنند.

يکی از نامزدهای اخوان المسلمين در اين انتخابات تلاش می کند نقش آتی اين گروه را به مردم معرفی کند. يکی از هدف های سياستمداران اين است که توجه و اعتماد مردم را به خود جلب کنند. عمر زکی، نامزد انتخاباتی اخوان المسلمين، تاکنون در جلب بسياری موفق بوده است. اما برخی ديگر او و اخوان المسلمين را قدمی به عقب برای آزادی زنان و اقليت های مذهبی می دانند.

عمر زکی می گويد: اولويت ما در حزب، ساختن مصر برای مردم است.

او که از زندگی بسيار مرفه ای برخوردار است نماد چيزی است که مصريان خواهان آن هستند: کاميابی طبقه متوسط.

عمر زکی از خانه سازی، تاسيس مراکر صنعتی و بيمارستان های جديد سخن می گويد در حالی که همچنان بر باورهای مذهبی خود تاکيد می گذارد. آنچه بسياری از رای دهندگان را به او متمايل می کند.

وائيل لطفی معلم، شهروند مصری، می گويد: آنها ميانه رو هستند. جريان ها و گروه های مختلف جامعه را می پذيرند و برنامه بسيار خوبی دارند.

سئوال اين است که آيا اين گروه پس از رسيدن به قدرت هم همين مواضع را خواهد داشت؟

هاشم قاسم، ناشر مستقل مصری، معتقد است نيروهای سياسی چنين فکر نمی کنند و می گويد: در گذشته اپوزيسيون حسنی مبارک به دليل تغيير موضع دادن دائمی آن ها، به اخوان المسلمين اعتماد نمی کرد. وقتی آنها به قدرت برسند مسير حرکت و رفتارشان تغيير خواهد کرد.

در روزهای اخير بدليل کنار آمدن اخوان المسلمين با شورای نظامی که به ضرر تظاهرکنندکان است اتهام به فرصت طلبی اين گروه دگرباره شدت گرفته است. اتهامی که عمر زکی آن را رد می کند.

اخوان المسلمين در تظاهرات مصر چندان نقشی ندارد اما عمر زکی از معترضان حمايت می کند. نامزد انتخاباتی اخوان المسلمين می گويد: من متوجه آن ها در ميدان تحرير هستم و از تلاش هايشان قدردانی می کنم. آن ها می دانند اخوان المسلمين در مسير درست حرکت خواهد کرد.

هاشم قاسم معتقد است اخوان المسلمين نخواهد توانست قدرت را در مصر بدست گيرد و می گويد: اخوان المسلمين می تواند کرسی های زيادی در پارلمان مصر بدست آورد ولی نخواهد توانست اکثريت لازم برای تشکيل دولت را بدست آورد و هيچ کسی با آنان ائتلاف نخواهد کرد.

نتيجه انتخابات امروز به بسياری از پرسش های مردم مصر پاسخ خواهد داد.

XS
SM
MD
LG