لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۸

آغاز مبارزات انتخابات پارلمانی در مصر


آغاز مبارزات انتخابات پارلمانی در مصر
آغاز مبارزات انتخابات پارلمانی در مصر

مبارزات نخستين انتخابات پارلمانی بعد از انقلاب مصر از روز چهارشنبه ۱۱ ام آبان آغاز شد. در اين انتخابات بيش از ۵۰ حزب و گروه سياسی مصر برای کسب اکثريت کرسيهای پارلمان مصر با يکديگر رقابت می کنند.

برگزاری نخستين انتخابات آزاد پارلمانی در مصر بعد از حسنی مبارک، محک بزرگی برای گذار اين کشور به يک دموکراسی راستين قلمداد می شود. به ويژه که اين پرجمعيت ترين کشور جهان عرب در دوران رياست جمهوری مبارک هرگز طعم مبارزه احزاب سياسی گوناگون را نچشيده بود.

در اين مبارزات بيش از ۵۰ حزب و گروه سياسی مصر در يک عرصه انتخاباتی جديد و در سه مرحله با يکديگر رقابت خواهند کرد. پيش بينی می شود اخوان المسلمين رقيب قدرتمندی برای احزاب ديگر باشد.

انتخابات دوران حسنی مبارک همواره انگ تقلب و دستکاری داشت، اما اکنون خيلی ها انتظار دارند، همه چيز در مقايسه با گذشته کاملاً متفاوت باشد.

يکی از مصريها می گويد: اين روزها با توجه به وجود شبکه های اجتماعی اينترنتی، به سختی تقلب از چشم مردم پنهان می ماند. دليلی برای نگرانی در مورد درستی برگزاری انتخابات وجود ندارد. هيچکس در مصر جرأت نمی کند در انتخابات تقلب کند يا مثل سابق به کسی رشوه بدهد. يا قانون شکنی کند، حال چه اين شخص قاضی باشد، مأمور امنيتی باشد، يا يک رأی دهندۀ معمولی يا نامزد انتخابات، فرقی نمی کند. اکنون در مصر هيچکس جرئت نمی کند با فيس بوک و تلفن های همراه در بيافتد. ميليونها دوربين در هر لحظه می تواند عکس بگيرد و ظرف ده ثانيه در اينترنت همه چيز را افشا کند.

برنده نخستين انتخابات پارلمانی، بعد از دهها سال، برای اولين بار در تاريخ معاصر مصر، در تدوين قانون اساسی جديد کشور سهيم خواهد بود. قانون اساسی جديد هدف نهايی جنگ قدرتی است که اکنون در ميان اسلام گرايان، ليبرالها و ارتش مصر، جريان دارد.

در حال حاضر بسياری از فعالان سياسی و نيروهای سکولار مصر از آن بيم دارند که سياستمداران وابسته به رژيم سابق و اسلام گرايان در انتخابات پيروز شوند.

محمد عباس، يکی از نامزدهای انتخابات، می گويد که در حال حاضر بزرگترين دغدغه او اين است که شورای نظامی حاکم فعلی زير بار لغو وضعيت فوق العاده در کشور و برچيدن دادگاههای نظامی برای محاکمه شهروندان عادی نرود.

انتخابات پارلمانی مصر قرار است از روز هفتم آذر ماه رسماً آغاز شود و تا ماه فروردين ادامه يابد.

XS
SM
MD
LG