لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۳

انتخابات مجلس مصر در ماه سپتامبر برگزار خواهد شد


انتخابات مجلس مصر در ماه سپتامبر برگزار خواهد شد
انتخابات مجلس مصر در ماه سپتامبر برگزار خواهد شد

حاکمان نظامی مصر می گويند برای اولين بار از زمان وقوع اعتراضات عمومی که به سرنگونی حسنی مبارک، رييس جمهوری در ماه گذشته منتهی شد، انتخابات مجلس در ماه سپتامبر سال جاری برگزار می شود.

شورای عالی نيروهای مسلح که پس از اخراج آقای مبارک حکومت مصر را برعهده گرفت، خبر انتخابات را روز دوشنبه اعلام کرد. همچنين اعلام کرد که قوانين اضطراری مصر که از زمان رياست جمهوری حسنی مبارک در سال ۱۹۸۱ برقرار بود، تا پيش از انتخابات پارلمانی ماه سپتامبر برداشته خواهد شد.

حاکمان نظامی مصر وعده داده اند که پس از برگزاری انتخابات جديد رياست جمهوری، قدرت را به دست رهبر غيرنظامی منتخب مردم خواهند داد، اما هنوز تاريخ رای گيری را اعلام نکرده اند.

در اوايل ماه جاری، ميليون ها نفر از مردم مصر به اصلاحات در متمم قانون اساسی کشور، با هدف هموار کردن راه برای برگزاری انتخاباتی آزاد و عادلانه برای مجلس و رييس جمهوری، رای دادند.

بنا به گفته شورای نظامی مصر، حسنی مبارک و خانواده رييس جمهوری برکنارشده مصر، همچنان در بازداشت خانگی در مصر به سر می برند. شورای نظامی مصر، اخبار و شايعاتی را که می گويد حسنی مبارک پس از برکنارشدن از قدرت، برای درمان پزشکی به عربستان سعودی رفته است، رد کرد.

XS
SM
MD
LG