لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۹

دور دوم انتخابات پارلمانی مصر روز ۱۴ آذر برگزار شود


دور دوم انتخابات پارلمانی مصر روز ۱۴ آذر برگزار شود
دور دوم انتخابات پارلمانی مصر روز ۱۴ آذر برگزار شود

در حاليکه انتخابات پارلمانی روز يکشنبه مصر با اتهامات انجام تقلب روبرو شد صندوق های رای گيری مهرو موم و برای شمارش برده شدند.

اتهاماتی از قبيل پر کردن بيش از حد برگه های رای گيری استفاده از ترفند های نادرست و ايجاد ناآرامی توسط معترضين، انتخابات قانونی روز يکشنبه مصر را تحت الشعاع قرار داد. رای دهندگان و گروههای مخالف دولت می گويند که تنها چند دقيقه پس از آغاز رای گيريها صندوقهای رای کاملا پر شده بود. برخی ديگر نيز می گويند که پليس رای دهندگان را می ترساند گزارشهائی هم از رشوه گيری منتشر شده است.

عمده ترين حزب مخالف دولت مصر گفت که اعضای اين حزب در انتخابات پارلمانی، از اعضای حزب حاکم به رهبری حسنی مبارک شکست سنگينی خورده اند. اخوان المسلمين روز دوشنبه اعلام کرد که هيچ يک از اعضای اين حزب موفق به کسب کرسی در دور نخست انتخابات پارلمانی مصر نشده است. به گفته اخوان المسلمين برخی از اعضای اين حزب موفق به کسب حداقل آراء برای شرکت در دور دوم انتخابات پارلمانی اين کشور شده اند.

فعاليت حزب اخوان المسلمين در مصر ممنوع است اما اعضای اين حزب می توانند به عنوان نامزد مستقل در انتخابات شرکت کنند.

پس از پايان انتخابات هواداران اخوان المسلمين در شهر محله کبری در نزديکی اسکندريه به رای گيريها اعتراض کردند.

در انتخابات سال ۲۰۰۵ اعضای اخوان‌المسلمين حزب رقيب و عمده ترين حزب مخالف دولت توانستند يک پنجم کرسی‌های پارلمان مصر را به دست بياورند و به همين دليل دولت حسنی مبارک تلاش می کند تا جلوی تکرار اين مسأله را بگيرد.

اما حزب اسلامگرای مخالف امسال انتظار کمتری دارد. بسياری از اعضای گروه اخوان المسلمين پيش از انتخابات دستگير شدند و اين نشان دهنده تلاش دولت در کمرنگ تر کردن نقش مخالفان در پارلمان در آستانه انتخابات سال ۲۰۱۱ رياست‌ جمهوری آن کشور است.

در برنده شدن حزب حاکم دمکراتيک ملی، حزب حسنی مبارک، رييس جمهوری مصر، در اين انتخابات، شکی نيست. اکنون پرسش اينستکه اين حزب به چه اندازه پيروز خواهد شد. مقامات می گويند اينبار خواستار بدست آوردن دو سوم پارلمان هستند.

انتخابات دو مرحله ای پارلمانی جديد که ۵۱۸ نماينده خواهد داشت، ۵۰۸ نفر منتخب مردم و ۱۰ نفر منتخب رييس جمهور می تواند چشم اندازی باشد به چگونگی برگزاری انتخابات رياست جمهوری سال آينده توسط دولت.

حسنی مبارک از سال ۱۹۸۱ ميلادی تا کنون بر سر قدرت است. اما هنوز نگفته است که آيا برای يک دوره ديگر رياست جمهوری نامزد می شود يا نه. از طرفی سرمايه گذاران اطمينان خود را از دست داده اند و می گويند رهبری کشور باعث کم شدن ميل کشور های خارجی به خريد اوراق بهادار مصر شده است.

قرار است انتخابات دور دوم روز پنجم ماه دسامبر – ۱۴ آذر -- برگزار شود. در دور اول اين انتخابات هيچ يک از کانديدا ها نتوانستند بيش از ۵۰ درصد آرا را بدست بياورند.

XS
SM
MD
LG