لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۹

نگرانی از وضعيت مسيحيان قبطی در «شهر زباله» مصر


نگرانی از وضعيت مسيحيان قبطی در «شهر زباله» مصر
نگرانی از وضعيت مسيحيان قبطی در «شهر زباله» مصر

به نظر می رسد، گروه های اسلامگرا در انتخابات پارلمانی مصر موقعیت خوبی به دست آورند، اما بسیاری از مسیحیان قبطی در آن کشور نگرانند حقوق اولیه آن ها که هم اکنون محدودیت دارد، با خطرات بیشتری مواجه شود.

بزرگترین کلیسای مسیحیان در خاورمیانه را در محله ای بر فراز تپه های قاهره که «شهر زباله» خوانده می شود، مورد بررسی قرار داديم.

زباله میلیون ها خانوار در این محل، یعنی شهر زباله، جمع آوری می شود. پلاستیک، فلز، چوب، و هرچه که ساکنان محلی بتوانند با فروش آن ها زندگی کنند، در این محل جمع آوری می شود. این منطقه فقیر، در حاشیه شرقی قاهره، محل زندگی جمعیت بزرگی از مسیحیان قبطی و زباله جمع کن ها است. و بر فراز همه این زباله، کلیسای مسیحیان قرار دارد.

مصر برای مسیحیان، سرزمینی است که به مسیح جوان و خانواده اش پناه داد. اما سالهاست که مصر سرزمین اکثریت مسلمان شده است. يک شهروند مصری مسيحی می گويد: قطعاً علیه مسیحیان تبعیض وجود دارد. ما از حقوق مساوی با دیگران در مصر برخوردار نیستیم. آن ها به ما طوری نگاه می کنند که گويی انسان نيستيم.

تبعیض در دولت پیشین، نهادینه شد. محدودیت علیه ساخت کلیسا و ممنوعیت حق تغییر دین در دولت قدیم وجود داشت. اما این امر باعث نمی شود جوانان مسیحی به دین خود افتخار نکنند.

رژیم نظامی کنونی در ارتباط با مسیحیان قبطی بهتر عمل نکرده است. سرکوب راهپیمایی اعتراضی آن ها در ماه گذشته ۲۵ کشته بر جای گذاشت. اکنون، برخی از مسیحیان می گویند، شرایط بدتر از این خواهد شد.

انتظار می رود انتخابات سراسری که از این هفته آغاز شد، به نفع احزاب اسلام گرا از قیبل سلفی ها تمام شود. يک مسيحی قبطی می گويد: اگر سلفی ها در حاکمیت باشند، تاثیر بزرگی بر سرنوشت مسیحيان قبطی خواهد داشت؛ اگر زنی بدون حجاب راه برود، حتی کنار شوهرش باشد، ممکن است به قتل برسد.

اما برخی معتقدند هیچ توجیهی برای این نگرانی گسترده وجود ندارد. رانیا مالکی، تحلیلگر سیاسی، می گوید: بنیادگرایی اسلامی تصویر واقعی از اسلام نیست. من تعداد بسیاری از مردم را می شناسم، حتی مسلمانانی که دین خود را جدی می گیرند، که نمی خواهند بنیادگرایی اسلامی در پارلمان، به اکثریت دست یابد. من به طور کل می توانم بگویم، مصری ها بیشتر تمایل به برداشت معتدلانه ای از اسلام دارند و خواهان شرکت معتدلانه اسلام در حیات سیاسی کشور هستند.

برخی از ساکنان شهر زباله می گویند، حتی اگر مسلمانان افراطی پیروز شوند، محل زندگی خود را ترک نخواهند کرد.

XS
SM
MD
LG