لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۷

گزارش: برخی معترضين در ميدان تحرير قاهره از طرح های هنری برای بيان خواستهای خود استفاده می کنند


گزارش: برخی معترضين در ميدان تحرير قاهره از طرح های هنری برای بيان خواستهای خود استفاده می کنند
گزارش: برخی معترضين در ميدان تحرير قاهره از طرح های هنری برای بيان خواستهای خود استفاده می کنند

از آغاز نا آرامی ها در مصر دو هفته گذشته است و برغم آغاز مذاکرات ميان گروه های مخالف و دولت مصر هنوز هم شماری از معترضين در ميدان تحرير قاهره حضور دارند و می گويند تا کناره گيری کامل مبارک از قدرت به اعتراضات خود ادامه خواهند داد.

گفتنی است بازار بورس مصر هنوز تعطيل است اما بانک ها و فروشگاه های کشور به تدريج در حال باز شدن هستند.

اما شماری از معترضين در ميدان تحرير با جمع آوری برخی اقلام مانند ليوان های پلاستيکی آب و غيره از ميان زباله ها طرح های هنری را به اجرا گذاشتند که بيانگر خواستهای دمکراتيک آنها است.

شماری از تظاهر کنندگان مصری در ميدان تحرير به منظور مطرح ساختن نمادين خواسته های دمکراتيک خود برای کناره گيری حسنی مبارک رييس جمهوری اين کشور از قدرت با استفاده از زباله طرح های هنری خود را به نمايش گذاشتند.

محمد سعيد يکی از تظاهرکنندگان می گويد اين طرح های هنری بيانگر اين است که انقلاب ما «انقلابی صلح آميز» است و ادامه می دهد که «ما در اين انقلاب خواستار خونريزی نيستيم بلکه خواستار ايجاد تغيير در کشور هستيم.»

معترضين با استفاده از ليوان های پلاستيکی، شکل يک هواپيما را طراحی کردند، پيام آنها اين بود که آقای مبارک هواپيما برای خروج شما از کشور آماده است. همچنين از فعل امری انگليسی “GO” به مفهوم «برو» طرح ديگری ساخته شده بود که در وسط ميدان قرار گرفته بود.

در گوشه ديگری از ميدان گروهی از تظاهرکنندگان سرگرم شعر خوانی و دست زدن بودند و مرد جوانی هم با نواختن گيتار سُنتی متداول در خاورميانه آنها را همراهی ميکرد.

يک تظاهرکننده ميگويد: «در آخرين انتخابات به مبارک نه گفتيم اما کسی از ما حمايت نکرد. اما امروز بيش از ۱۲ ميليون شهروند مصری خواستار کناره گيری وی از قدرتند. بقيه هم يا ميترسند و يا هنوز موضوع را نفهميده اند اما در درون خود به مبارک می گويند نه!»

به نظر ميرسد که شرايط در پايتخت ۱۸ ميليونی مصر که در دو هفته اخير تقريباً فلج شده بود به تدريج به حالت عادی باز ميگردد. آمد و شد در قاهره به وضعيت عادی برگشته و فروشگاه های بيشتری در حال باز شدن هستند.

گفتنی است نمايندگان اِخوان المُسلمين بزرگترين تشکل سياسی مصر اعلام کردند به منظور پايان بخشيدن به بحران سياسی کشور با دولت مصر گفتگو خواهند کرد. اين گروه تاکيد دارد که همچنان خواستار کناره گيری مبارک از قدرت است.

XS
SM
MD
LG