لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۰

مصر گذرگاه رفح را گشود


مصر گذرگاه رفح را گشود
مصر گذرگاه رفح را گشود

نخستین گروه فلسطینیان از گذرگاه رفح وارد مصر شدند. دولت مصر محدودیت های جاری در مرز خود با غزه را برچیده است.

گذرگاه رفح تنها مرز رسمی ورود به غزه خارج از اسراییل به شمار می رود. مصر روز چهارشنبه اعلام کرد با بازگشائی این گذرگاه به محاصره چهار ساله سرزمین تحت کنترل حماس پایان می دهد. این اقدام پایان انزوای یک میلیون و ۴۰۰ هزار فلسطینی ساکن غزه به شمار می رود.

خبرنگار صدای آمریکا از مرز مصر از عبور صدها فلسطینی پس از بازگشایی این مرز گزارش داده است. مصر می گوید گذرگاه رفح را بر اساس مقرراتی که پیش از بستن آن در سال ۲۰۰۷ وجود داشت، اداره خواهد کرد. فلسطینیان دارای گذرنامه اجازه خواهند داشت همه روزه جز رزوهای جمعه ها و تعطیلات رسمی از این مرز وارد مصر شوند. دولت مصر برای زنان محدودیتی قائل نشده اما مردان بین ۱۸ تا ۴۰ سال باید ویزا داشته باشند . خبرگزاری مصری منا بازگشایی رفح را بخشی از تلاش های دولت برای پایان دادن به جدایی فلسطینیان و قطعی ساختن آشتی ملی آنان قلمداد کرده است. ، در ماه آوریل مصر بین دو جناح فتح و حماس میانجیگری کرد تا به رقابت ۴ ساله خود پایان دهند.

اسراییل و مصر در سال ۲۰۰۷ و پس از به قدرت رسیدن حماس مرزهای خود با غزه را بستند. اسراییل به بازگشائی گذرگاه رفح رسما واکنشی نشان نداده اما برخی مقام های دولتی از امکان قاچاق سلاح از این مسیر ابراز نگرانی کرده اند.

XS
SM
MD
LG