لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۶

تظاهرات نجات انقلاب در مصر


تظاهرات نجات انقلاب در مصر
تظاهرات نجات انقلاب در مصر

هزاران تظاهر کننده مصری روز جمعه با تجمع در میدان تحریر قاهره از دولت انتقالی نظامی خواستند تا به اصلاحات سیاسی و اجتماعی ادامه دهد.

تظاهرات را ائتلافی از فعالان جوان که به آغاز اعتراض ۵ بهمن کمک کرده اند، سازمان داده بودند. تظاهر کنندگان همچنین خواستار مجازات چندین عضو دولت مبارک و پایان بازداشت غیرنظامیان شده اند.

حسنی مبارک و خانواده اش در مصر هستند و شورای نظامی این شایعه را که او پس از برکناری برای درمان پزشکی به عربستان سعودی رفته، تکذیب می کند. این شورا که از زمان استعفای مبارک بر مصر حکومت می کند ماه نوامبر را را زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده است. شورا همچنین مفاد قانون اساسی موقت را که بر اساس آن ارتش قول می دهد تا زمان انتقال قدرت به رییس جمهوری و پارلمان برگزیده بر کشور حکومت کند، منتشر کرده است. ارتش قول داده قوانین اضطراری را پیش از آغاز رقابت های پارلمانی در ماه سپتامبر لغو کند. این قوانین در سال ۱۹۸۱ و از زمان ترور محمد انورالسادات و به قدرت رسیدن حسنی مبارک به اجرا در آمده است.

در اوایل مارس، میلیون ها مصری با شرکت در همه پرسی به متمم های جدید قانون اساسی رای مثبت دادند. متمم هایی که توسط کمیته ای از کارشناسان حقوقی تدوین شده و راه را برای برگزاری انتخابات آزاد پارلمانی و ریاست جمهوری هموار می کند.

XS
SM
MD
LG