لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۳

فرار از مصر


فرار از مصر
فرار از مصر

درحالی تحولات سیاسی در مصر ادامه دارد نگرانی از اوج گیری خشونت ها موجب تلاش هزاران خارجی برای خروج از مصر شده است. خروجی که به گفته شاهدان به فراری بزرگ شباهت دارد. دولت مالزی اعلام کرده که برای کمک به تخلیه بیش از ۱۱ هزار دانشجو، مسیر یک کشتی باربری را به سوی مصر تغییر داده است. در حالی که کشورهای آسیایی تلاش می کنند اتباع خود را از مصر خارج کنند، نجیب رزاق نخست وزیر مالزی روز چهارشنبه گفت کشتی باری که اینک در خلیج یمن است، می تواند حدود ۵۰۰ دانشجو را منتقل کند. وی اضافه کرد با خطوط هواپیمایی مستقر در مالزی جهت برنامه ریزی پروازهایی به قاهره برای کمک به خروج بیش از ۱۱ هزار دانشجو که در سفارت ثبت نام کرده اند، در حال مذاکره است.
چین نیز اعلام کرده روز سه شنبه نزدیک به ۵۰۰ شهروند خود را با دو پرواز از مصر خارج کرده و روز چهارشنبه نیز دو هواپیما برای کمک به خروج ۲۰۰ گردشگر هنگ کنگی رهسپار این کشور خواهند شد. اندونزی،استرالیا، تایلند و فیلیپین نیز پروازهایی برای تخلیه اتباع خود ترتیب داده اند. زلاند نو اعلام کرده در صورت لزوم پروازی ترتیب خواهد داد، اما به شهروندان خود توصیه کرده مترصد فرصتی برای خروج از این کشور باشند. مالزی می گوید سعی دارد از عربستان سعودی اجازه بگیرد تا دانشجویان تا زمان انتقال به کشورشان به جده منتقل شوند. اندونزی ، که بیش از ۶ هزار تبعه در مصر دارد، روز سه شنبه گفت یک جمبوجت ۷۴۷ برای بازگرداندن نخستین گروه اجاره کرده است. استرالیا نیز می گوید شرکت کونتاس دو هواپیما برای خروج استرالیایی ها به مصر می فرستد.
دولت فیلیپین هم گفته است برای تخلیه اولین گروه از ۱۱ هزار نفر تبعه این کشور آماده می شود، اما از سفر شهروندانش به این کشور جلوگیری نخواهد کرد.


XS
SM
MD
LG