لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۷

درگیری هواداران و مخالفان مبارک در قاهره


درگیری هواداران و مخالفان مبارک در قاهره
درگیری هواداران و مخالفان مبارک در قاهره

منابع خبری و تصایر دریافتی از قاهره نشان می دهد هواداران حسنی مبارک رییس جمهوری مصر در میدان تحریر قاهره با معترضان درگیر شده اند.

درگیری روز چهارشنبه با پرتاب سنگ آغاز شد تا آن که افرادی با شتر و اسب به میان جمعیت زدند. در حالی که پیشتر ارتش منطقه را ترک کرده بود. روز سه شنبه نزدیک به ۲۵۰ هزار نفر در میدان تحریر گرد آمده و خواستار استعفا مبارک شده بودند.

ارتش مصر روز چهارشنبه از تظاهرکنندگان خواست تا به خانه های خود بازگردند و تاکید کرد که پیام آنان شنیده شده و درخواست هایشان هم روشن است. مبارک شامگاه سه شنبه اعلام کرد در انتخابات ریاست جمهوری ماه سپتامبر بار دیگر کاندیدای ریاست جمهوری نخواهد شد، اما گفت تا پایان دوره کنونی در سمت خود خواهد ماند.

دقایقی پس از سخنرانی مبارک، زدخوردهایی بین هواداران و مخالفان او در شهر اسکندریه درگرفت که دستکم ۱۲ زخمی برجای گذاشت. برخی منابع از ناآرامی های مشابه در سوئز و دیگر شهرهای شرق قاهره خبر داده اند.

در این میان، سرویس اینترنت پس از چند روز قطع بی سابقه، روز چهارشنبه دوباره برقرار شد. از سوی دیگر محمد البرادعی به شبکه خبری سی ان ان گفت« تصمیم مبارک به ماندن در قدرت عذاب مصر را تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ماه سپتامبر تمدید خواهد کرد. او این اقدام را فریبکاری از سوی کسی که نمی خواهد برود، نامید.

سفیر آمریکا در قاهره روز سه شنبه با البرادعی، که به یک چهره مهم مخالف تبدیل شده، تلفنی گفتگوکرد. اخوان المسلیمن، همراه با گروه کوچکتری از احزاب سکولار، موافقت خود را با سخنگویی البرادعی اعلام کرده اند. پیش از سخنرانی مبارک، باراک اوباما رییس جمهوری امریکا او را تشویق کرد که بار دیگر نامزد ریاست جمهوری نشود و عملا حمایت واشنگتن را از نزدیکترین متحد عرب خود پس گرفت.

در جریان خشونت های هفته گذشته دست کم ۱۴۰ تن کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG