لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۱

دست کم ۱۵ نفر در خشونت های سالگرد انقلاب مصر کشته شدند


در مصر، در برخوردهای پلیس با حامیان محمد مرسی، رئیس جمهوری اسلامگرای مخلوع این کشور در قاهره و دیگر شهرهای عمده، دست کم پانزده نفر کشته و ده ها نفر دیگر مجروح شدند.

برخوردها در جریان تظاهراتی اعتراضی رخ داد که توسط حامیان گروه منحله اخوان المسلمین، و همزمان با چهارمین سالگرد شورش منجر به سرنگونی رژیم دیکتاتوری حسنی مبارک، تدارک دیده شده بود.

در تظاهرات قاهره یک مامور پلیس جزو کشته شدگان بود.

اخوان المسلمین از هواداران خود خواسته بود برای اعتراض به برکناری محمد مرسی، که با حمایت این گروه در انتخابات پس از سقوط رژیم مبارک به ریاست جمهوری برگزیده شده بود به خیابان ها بیایند.

در قاهره پایتخت مصر، پلیس روز یکشنبه گروه کوچکی از تظاهر کنندگان را متفرق کرد.

یک تظاهر کننده مسلح در اسکندریه دومین شهر بزرگ مصر کشته شد. در انفجار یک بمب در مقابل یک باشگاه ورزشی در قاهره دو مامور پلیس زخمی شدند. در همین حال در ناحیه دلتای نیل دو پیکارجو در انفجار بمبی که مشغول کار گذاشتن آن بودند کشته شدند.

محمد مرسی در پی اعتراض های گسترده علیه این گروه در سال ۲۰۱۳ توسط ارتش از قدرت برکنار شد.

عبدالفتاح السیسی، فرمانده پیشین ارتش مصر که در برکناری مرسی نقش اصلی داشت، در انتخابات ماه مه سال ۲۰۱۴ رئیس جمهوری این کشور شد و دست به سرکوب اخوان المسلمین، قدیمی ترین جنبش اسلامی این کشور زد.

فعالان حقوق بشر می گویند قوانین جاری دایر بر محدودیت برگزاری تظاهرات و دیگر قوانین امنیتی به لغو آزادی های سیاسی به دست آمده از قیام سال ۲۰۱۱ انجامیده است.

فعالان لیبرال شامل آن هایی که از برکناری محمد مرسی حمایت کرده بودند، اکنون خود را در تقابل با السیسی می بینند. بسیاری از آن ها حتی به علت شرکت در تظاهرات کوچک محاکمه خواهند شد. السیسی می گوید مردم مصر حق اعتراض دارند اما اعتراض ها می تواند به اقتصاد آن کشور آسیب برساند.

در شرایطی که بسیاری از مردان هوادار اخوان المسلیمن در زندان هستند، زنان هوادار این سازمان در تظاهرات ۱۸ ماه گذشته نقش فعالی داشته اند.

دادگاهی در روز بیست و نهم ماه نوامبر سال گذشته رای به برائت حسنی مبارک داد که به اتهام دخالت در کشتار در تظاهراتی که به سرنگونی او در سال ۲۰۱۱ منجر شد، زندانی بود. این دادگاه همچنین مبارک و وزیر نفت پیشین مصر را از اتهام اختلاس در معامله فروش گاز به اسرائیل تبرئه کرد.

دادگاه دیگری حسنی مبارک و پسرانش علا و جمال را از اتهام فساد مالی تبرئه کرد زیرا به گفته قاضی این دادگاه اطاله دادرسی صدور رای در خصوص این پرونده را غیر ممکن کرده بود.

با این حال حسنی مبارک، ۸۹ ساله، در ارتباط با اتهام سو استفاده از منابع دولتی مجرم شناخته شده و به سه سال زندان محکوم شد. او اکنون به دلایل پزشکی دروان محکومیتش را در بیمارستان ارتش، در حومه قاهره می گذراند.

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر خواستار شکیبایی در مسیر دموکراسی در ان کشور شده است. ​

XS
SM
MD
LG