لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۸

فرمانده ارتش مصر خواستار گفتگوی ملی


فرمانده نیروهای مسلح مصر خواهان گفت و شنود ملی در روز چهارشنبه برای حل بحران سیاسی کشور شده است.

روز سه شنبه اعتراضات چند گانه ای توسط طرفداران اسلامگرای محمد مرسی رییس جمهوری و جبهه اوپوزیسیون رستگاری ملی برپا شد. خبرگزاری منا گزارش داد فتاح السیسی وزیر دفاع مصر، تمام احزاب سیاسی را به گفتگو پیش از برگزاری همه پرسی پیش نویس قانون اساسی دعوت کرده است.

ارتش سعی کرده در بحران بی طرف بماند، اما اخیرا هشدار داد که اجازه نمی دهد وضع بدتر شود. هنوز گزارشی از پاسخ گروه های سیاسی یا دفتر رییس جمهوری نرسیده است.

روز سه شنبه، معترضین موانعی را که در اطراف کاخ ریاست جمهوری گذاشته شده بود خراب کردند. مخالفان به تصمیم مرسی برای به همه پرسی گذاشتن پیش نویس قانون اساسی اعتراض دارند.

جبهه رستگاری ملی، به رهبری لیبرال ها از جمله محمد البرادعی و عمر موسی، از طرفدارانش خواست به سوی کاخ ریاست جمهوری راه پیمایی کنند. به گفته آنها، قانون اساسی پیشنهادی، نماینده درست مردم مصر نیست.

خبرنگار صدای امریکا که در صحنه حضور داشت گفت چندین هزار تظاهر کننده برای سرنگونی رژیم شعار می دادند. برخی پلاکاردهایی حمل می کردند که از مردم می خواست به همه پرسی «نه» بگویند. تظاهرکنندگان در محل کاخ، یک در فلزی را از جا کندند و موانع سیمانی را خرد کردند.


در فاصله ای نه چندان دور از کاخ ریاست جمهوری، طرفداران اخوان المسلمین در حمایت از محمد مرسی تظاهرات کردند. تا کنون، زد و خوردی بین دو طرف گزارش نشده است.

در حالی که تنش های سیاسی مصر را فرا گرفته، صندوق بین المللی پول روز سه شنبه پرداخت یک وام ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری را به تعلیق در آورد. دولت مصر می گوید نخست می خواهد برنامه های ریاضت اقتصادی مرتبط با وام را بهتر توضیح دهد.

پیشتر در روز سه شنبه، مردان مسلح نقابدار به سوی معترضینی که در میدان تحریر قاهره اردو زده اند، آتش گشودند و ۹ نفر را مجروح کردند. مقامات و شاهدان می گویند میدان تا نیمروز آرام بود، چادرها در مرکز میدان برقرار هستند و تعداد مردم در محل بیشتر می شود.
XS
SM
MD
LG