لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۰

٣٢ تن در عملیات ارتش مصر در سینا کشته شدند


نیروهای نظامی مصر در عملیات جاری علیه اسلامگرایان در شبه جزیره سینا، 32 تن را کشتند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سخنگوی ارتش مصر روز شنبه کشته شدگان را " عناصر بزهکار" نامید و گفت در "عملیات سینا" 38 نفر ، از جمله تعدادی " غیر مصری" دستگیر شدند. عملیات در 17 مرداد، چند روز پس از آن که مردان مسلح 16 سرباز را در یک پاسگاه مرزی کشتند آغاز شد.

سخنگو گفت برخی از غیر مصریان به دلیل اتهامات مرتبط مواد مخدر دستگیر شدند، و افزود " عملیات تا رسیدن به هدف هایش ادامه خواهد یافت،که نه فقط هدف های نظامی بلکه هدف هایی برای توسعه سینا هستند."

خبرگزاری فرانسه می گوید اظهارات سخنگو احتمالا اسراییل را ، که ملاحظاتی نسبت به اعزام نیروهای کمکی به شبه جزیره داشته است، نگران می کند. اما سرهنگ احمد محمد علی تاکید کرد اعزام نیروهای مسلح به تمام شبه جزیره، ناقض پیمان صلح بین مصر و اسراییل نیست، و " حضور ما در سینا، در چارچوب همکاری " با اسراییلی ها قرار دارد.

در گزارش خبرگزاری فرانسه گفته می شود ایهود باراک وزیر دفاع اسراییل هفته پیش گفت او انتظار دارد ارتش مصر نیروهای کمکی را در پایان عملیات از شبه جزیره سینا خارج کند.

سخنگوی ارتش مصر گفت در جریان عملیات 32 تونل قاچاق که مصر را به نوار غزه ارتباط می دهد منهدم شد؛ اما " 225 تونل اصلی وجود دارند."

خبرگزاری فرانسه می گوید تجارت در تونل، که به گفته تحلیلگران به نیم میلیارد دلار در سال بالغ می شود، از سال 2006 که اسراییل برای نخستین بار غزه را در پی دستگیری یکی از سربازانش محاصره کرد، نقشی مهم در اقتصاد منطقه داشته است.
از تونل ها برای وارد کردن انواع کالاها، از جمله غذا، سوخت و مواد ساختمانی استفاده می شود، اما همچنین تونلها برای قاچاق اسلحه به کار رفته اند.

خبرگزاری فرانسه می گوید دولت مصر از دیرباز با افراط گرایی و قاچاق در منطقه در نبرد بوده است، اما از زمانی قیامی که به سرنگونی حسنی مبارک منجر شد، ناآرامی بیشتر شده است.
XS
SM
MD
LG