لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۱

اعتراض هزاران مصری به حکم دادگاه مبارک


محکومیت حسنی مبارک رییس جمهوری سابق مصر به حبس ابد، به جرم دست داشتن در قتل معترضین مخالف دولت، برای برخی از مصریانی که بنشانه اعتراض به خیابان ها ریخته اند راضی کننده نبوده است.

روز شنبه پس از آن که دادگاه مبارک وحبیب العدلی وزیر سابق کشور را به دلیل نقش هایشان در قتل صدها معترض در سال 2011 مجرم شناخت، اما شش فرمانده سابق پلیس را تبرئه کرد، هزاران معترض در میدان تحریر قاهره و در اسکندریه جمع شدند.

دادگاه همچنین مبارک و پسران او ، جمال و علا، را از اتهامات فساد مبرا دانست.

دادستان ها خواهان صدور مجازات مرگ برای مبارک شده بودند. او تنها رهبری است که در موج ناآرامی کشورهای عربی در کشور خودش محاکمه می شود.

خبرنگار صدای امریکا می گوید مخالفان شادمان مبارک در آغاز هنگامی که احکام اعلام شد یکدیگر را در آغوش گرفتند و گریستند. اما وقتی روشن شد که رییس جمهوری و مقانات سابق در تمام اتهامات محکوم نشده اند، روحیه مردم تغییر کرد.

در این میان، رسانه های دولتی مصر می گویند پس از اعلام حکم مبارک دچار" بحران سلامتی" نامشخصی شد، و در زندان بیمارستان تحت درمان قرار گرفت.

استعفای ناگهانی مبارک در فوریه 2011 به حکومت تقریبا 30 ساله وی پایان داد. انتظار می رود وکلای او از حکم استیناف بخواهند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا از اظهار نظر در باره محکومیت مبارک خود داری کرده است. با این حال، او روز شنبه در نروژ ابراز امیدواری کرد روند انتخابات مصر نتیجه ای ببار آورد که " به عنوان بازتاب اراده مردم " پذیرفته شود.
XS
SM
MD
LG