لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۷

اعلام همبستگی مصری های سراسر جهان با جنبش دموکراسی


معترضین مصری در پاریس
معترضین مصری در پاریس

یک گروه ۲۰۰ نفری روز جمعه در برابر پارلمان اروپا در بروکسل گرد آمدند تا با مردم مصر در روزی که روز رفتن مبارک نامیده شده بود همبستگی خود را اعلام کنند. این افراد که بیشترشان مصری بودند ضمن ابراز انزجار از حکومت سی ساله حسنی مبارک خواستار کناره گیری وی شدند و از اروپائیان خواستند نگران خلا قدرت در پی کنار رفتن مبارک نباشند.

در پاریس نیز خیابان مقابل سفارت مصر در فرانسه صحنه حضور مصری ها و اعلام همبستگی شان با مردم معترض مصر بود. آنها شعارهائی به زبان های عربی و فرانسوی در دست داشتند که برآنها نوشته شده بود: مبارک قاتل است و باید برود.

در آلمان نیز مصری های مقیم این کشور ضمن اعتراض به برخوردهای خشونت آمیز طرفداران مبارک با مردم در شهرهای مصر، خواهان برکناری رئیس جمهوری مصر بودند. در درگیری های خشونت آمیز مصر بیش از ۸۰۰ نفر زخمی شده اند.

روز جمعه وزیر امور خارجه آلمان و بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد در برلین درباره وضعیت جاری مصر گفت و گو کردند. این دو مقام پیشاپیش همایش امنیتی جهانی در مونیخ اوضاع بحرانی خاورمیانه را بررسی کردند. وزارت امور خارجه آلمان با احضار رمزی عزالدین سفیر مصر در آن کشور به آنچه خشونت علیه تظاهرات مسالمت آنیز مصری ها نامید اعتراض کرد.

اتحادیه های صنفی آفریقای جنوبی و گروه های حقوق بشری در این کشور نیز با اعلام پشتیبانی از خواست ها و اراده ملت مصر در برقراری دموکراسی در آن کشور، خواهان برکناری مبارک شدند.

بوئنوس آیرس پایتخت آرژانتین و کاراکاس پایتخت ونزوئلا در آمریکای جنوبی نیز صحنه تظاهرات مخالفان حسنی مبارک بود. در این تظاهرات که بیشتر شرکت کنندگان را دانشجویان عرب تبار مقیم آمریکای لاتین تشکیل می دادند ضمن اعلام همبستگی با مردم آزادی خواه و معترض مصر، نسبت به بروز خشونت ها درآن کشور ابراز نگرانی کردند.

XS
SM
MD
LG