لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۴

نگاه جنبش جديد «يک زن مصری» به تحولات سياسی مصر


بعضی از زنان مصری تحت تأثير تحولات سياسی اخير، با علم به اينکه با روی کار آمدن اسلامگرايان ممکن است بارديگر به کنج خانه ها فرستاده شوند، با عزم قاطعانه تری در صدد احقاق حقوق خود هستند.
کنفرانسی که اخيراً توسط گروههای مدافع حقوق زنان در قاهره برگزار شد، مخاطبان گسترده ای از زنان را با هر نگرش، جهان بينی و آئين متفاوت، از مسلمان گرفته تا مسيحی و چپگرا و محافظه کار به خود فراخواند.
سازماندهندگان جنبش جديد «يک زن مصری» اميدوارند بتوانند صدای همه زنان از هر قشر و طبقه اقتصادی جامعه، بويژه طبقه فقير مصر باشند. طبقه ای که در طول تاريخ همواره مورد بی مهری دولتهای پيشين مصر قرار گرفته است.
امانی حسن، يکی از سازماندهندگان جنبشهای زنان در مصر، می گويد: آنها، يعنی دولت عادت داشت رأی زنان را بخرد. ما می خواهيم مردم را آگاه کنيم و به آنها آموزش دهيم که خود مسئول آينده کشورشان هستند. دقت کنند ببينند به چه کسی دارند رأی می دهند و اين فرد چه برنامه ای برای آينده خودشان و فرزندانشان دارد.
اين پديده برای بسياری از مصريها نامأنوس است. گروههايی که قبلاً ادعای دفاع از حقوق زنان را داشتند اغلب بسيار جدا از مردم و ناکارآمد بودند.
امانی حسن می افزايد: آن زنان معمولاً وابسته به اقشار ممتاز جامعه بودند، و هرگز مسائلی را که زنان جامعه بطور روزمره با آن درگيرند، لمس نکرده بودند.
گروههای مدافع حقوق بشر مرتب گوشزد می کنند که قانونگذاران اسلامگرا در تلاش هستند که سن قانونی حداقل را برای ازدواج دختران، کاهش دهند، و مسئله قطع آلت تناسلی زنان را از جرمهای کيفری حذف کنند.
اما امانی حسن که خود طرفدار اسلامگرايان است به هيچوجه نگران اينگونه مسائل نيست و می گويد: بله. در ميان آنها افراد متعصب هم وجود دارد، ولی به نظر من آنها در اکثريت نيستند و مطمئنم تأثيری در اوضاع مصر نخواهند داشت.
هنوز معلوم نيست که رئيس جمهوری جديد مصر تا چه حد يارای ايستادگی در مقابل بنيادگرايان را داشته باشد. حدود اختيارات رئيس جمهوری جديد هنوز مشخص نشده است.
اما برخی از شرکت کنندگان در کنفرانس دفاع از حقوق زنان می گويند، برگ برنده در دست کسانی خواهد بود که از اعتدال مذهبی برخوردارند. پروفسور نورا اسماعيل می گويد: اعتدال مذهبی بهترين شيوه کشورداری است، چون مصريها اصولاً طرفدار اعتدالند.
XS
SM
MD
LG