لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۰

افسر ارشد پلیس مصر کشته شد


مقامات مصر می گویند یک افسر ارشد پلیس در تیرانداری شبه نظامیان اسلامی کشته شده است. این حادثه در عملیات امنیتی برای برقراری کنترل دولت بر ناحیه ای درحومه قاهره روی داد.

اطلاعیه وزارت کشور حاکی است نیروهای امنیتی سحرگاه پنجشنبه با پشتیبانی هلیکوپتر به روستای کرداسه حمله کردند و با شلیک گاز اشک آور و شلیک متقابل به مقابله با کسانی پرداختند که مقامات آنها را تروریست توصیف می کنند.

پلیس می گوید در جریان حملات خانه به خانه دست کم ۴۱ نفر را دستگیر کرده و مشغول بازرسی از حدود یکصد تن دیگر است. برخی از این افراد به قتل ۱۱ افسر امنیتی در حمله ماه پیش به کلانتری اصلی روستای کرداسه مظنون هستند.

خشونت در روستای کرداسه ظاهراً اقدامی تلافی جویانه علیه نیروهای دولتی بود که چند ساعت پیشتر، طرفداران محمد مرسی را از دو اردوگاه بیرون راندند . در آن عملیات صدها تن کشته شدند.

عملیات امنیتی روزپنجشنبه، چند روز پس از حمله مشابهی به شهرک دالگا در جنوب قاهره، که گفته می شود حمایت از اسلامگرایان در آنجا نیرومند است، صورت گرفت. گروه های طرفدار حقوق بشر می گویند این ناحیه - پیش از استیلای ارتش بر آن - شاهد خشونت علیه مسیحیان بود.

مقامات مصر سرکوب شبه نظامیان وطرفداران مرسی را «جنگ با ترور» توصیف کرده اند.

مقامهای مصر روز پنجشنبه، در اقدامی که این تهدید را برجسته می سازد،گفتند دو بمب را که روی ریل های متروی قاهره کارگذاشته شده بود خنثی کردند. رسانه های دولتی گفتند بخش هایی از خط مترو در حالی که پلیس سرگرم تحقیق بود، موقتا بسته شد.
XS
SM
MD
LG