لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۱

صدها هزار جمعیت در میدان التحریر قاهره خواستار دگرگونی و کناره گیری حسنی مبارک شدند


صدها هزار جمعیت در میدان التحریر قاهره خواستار دگرگونی و کناره گیری حسنی مبارک شدند
صدها هزار جمعیت در میدان التحریر قاهره خواستار دگرگونی و کناره گیری حسنی مبارک شدند

به گزارش خبرگزاریها نزدیک به دویست هزار نفر در میدان تحریر قاهره گرد آمدند و خواستار کناره گیری حسنی مبارک پس از نزدیک به سی سال قدرت شدند.

گروههای اوپوزیسیون نیز همچنان آغاز گفتگوها را منوط به برکناری رییس جمهوری میدانند.

میدان تحریر قاهره پایتخت مصر سه شنبه شاهد گرد هم آیی جمعیت بزرگی بود که برخی خبرگزاریها تعداد آنها را حدود دویست هزارنفر تخمین زدند. جمعیت مرکب اززن و مرد و کودک و دانشجو و پزشگ و حقوقدان وکارگران مصری بود که ضمن گرد هم آیی برخی دستها را بهم پیوسته و بعضی با حمل پرچم مصر، نوشته هایی را حمل میکردند که بر روی آنها از حسنی مبارک میخواست قدرت را ترک و کناره گیری کند.

سربازان و نیروهای نظامی در میدان تحریر و یا آزادی ، که به محل گرد هم آیی و تظاهرات مصریان علیه فقر و فساد و فشار در آمده است ، موانعی برپا کردند ولی ابداً کوششی برای ممانعت و یا دخالت در گردهم آیی مردم نکردند و نوشتارهای ضد حسنی مبارک بر تانکهای ارتش مصر نقش بست.

سخنگوی نظامی مصر پیشتر اعلام کرد برروی مردم آتش نخواهد گشود و گفت:

"نیروهای مسلح شما علیه این ملت بزرگ که در طول تاریخ عظیم خود از آن حمایت کرده است به زور متوسل نخواهد شد. ما تاکید میکنیم که نیروهای مسلح شما سپر و سنگری است برای دفاع از ملت."

در این میان عمر سلیمان معاون جدید رییس جمهوری گفت: "رییس جمهوری از من خواست مذاکره با گروههای اوپوزیسیون را بر سر مسایل در ارتباط با اصلاحات ، قانون اساسی و تصویب قوانین بی درنگ آغاز و نتیجه پیشنهادات اصلاحی وزمان اعمال آنها را تهیه کنم ."

از سوی دیگر گروههای اوپوزیسیون در واکنش گفتند تا زمانی که حسنی مبارک فدرت را ترک نکند مذاکره نخواهند کردو محمد البرادعی در این ارتباط چنین گفت: " اولین خواسته مردم مصر رفتن پرزیدنت مبارک است که بتوان اولین دور جدید را برمبنای امنیت ، آزادی ، و دمکراسی که شامل انحلال پارلمان است آغاز کرد ."

مقامات کاخ سفید میگویند ایالات متحده آقای مبارک را برای انجام خواسته های تظاهرکنندگان مبنی بر برداشتن قوانین اظطراری و اجازه فعالیت سازمانهای غیر دولتی و آزادی زندانیان سیاسی تحت فشار قرار داده و سفیر پیشین "فرانک ویزنر" را برای وادار کردن مقامات مصری به انجام اصلاحات دمکراتیک به قاهره اعزام کرده است .

یک کمیته بحران از انُتلاف جدید اوپوزیسیون نیزدوشنبه در پیش بینی کناره گیری آقای مبارک برای تعیین استراتژی با یکدیگر ملاقات کردند.

XS
SM
MD
LG