لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۲

اعتراض هزاران مسیحی قبطی در مصر علیه خشونت های فرقه ای


مسیحیان مصر تابوت یکی از قربانیان درگیری های شنبه با مسلمانان در غرب قاهره را در مراسم تشییع پیکر قربانیان خشونت های فرقه ای آن کشورحمل می کنند
مسیحیان مصر تابوت یکی از قربانیان درگیری های شنبه با مسلمانان در غرب قاهره را در مراسم تشییع پیکر قربانیان خشونت های فرقه ای آن کشورحمل می کنند

هزاران مسیحی قبطی در مصر نسبت به آخرین دور خشونت های مرگبار فرقه ای در مصر در مقابل ساختمان تلویزیون دولتی آن کشور دست به اعتراض زدند.

پس از خشونت های چند روز گذشته، دوشنبه تدابیر امنیتی در قاهره افزایش یافته است.

روابط میان مسلمانان و مسیحیان مصر پس از آشوب و بلوایی که دوازده کشته در مصر باقی گذاشت و کلیسایی را نیز به آتش کشید رو به وخامت گذارده و به آشفتگی و بی نظمی مرحله گذار به دمکراسی پس از انقلاب در آن کشور دامن زده است.

هزاران مسیحی دوشنبه ضمن تحصن و اعتراض در مقابل ساختمان تلویزیون دولتی قاهره نسبت به خشونت در مصر خواهان برکناری رهبران ارشد نظامی مصر از جمله ژنرال محمد حسین تنتاوی و مجازات مسئولان آتش سوزی عمدی کلیسای قبطیان شدند و عهد کردند دست از تحصن برنخواهند داشت.

معترضان همچنین خواهان جرم شناخته شدن تحریکات خشونت های مذهبی هستند.

دولت مصر وعده کرد نسبت به کسانی که طی دو روز خشونت های مرگبار فرقه ای به اماکن مذهبی حمله کردند به شدت واکنش نشان دهد.

در آخرین خشونت ها جوانان مسلمان به مسیحیان قبطی معترض که به سوی ساختمان تلویزیون دولتی مشرف به رود نیل راه پیمایی می کردند حمله کردند.

ساعاتی پیش از آن نیز انبوهی از مسلمانان بسیار محافظه کار به کلیسای مسیحیان در منطقه فقیر نشین نزدیک رود نیل حمله بردند. برخوردهای مذهبی ابتدا از شایعه توقیف یک زن مسیحی در کلیسا آغاز شد که همسر یک مرد مسلمان است.

دیر وقت یکشنبه مراسم تشییع پیکر کشته شدگان مسییحیان در«گیزا» انجام شد. کشیش کلیسا ضمن این مراسم شایعات را بی اساس خواند و گفت ما اینجا برای توقیف کسی نیستیم.

به گفته تلویزیون دولتی مصر دویست و دو تن در آشوب های دو روز اخیر زخمی شده اند. وزیر دادگستری مصر نیز اقدامات جدیدی را به منظور جلوگیری از بروز خشونت های مذهبی اعلام کرد و از جمله استقرار امنیت بیشتر در اطراف اماکن مذهبی و قوانین سخت تر علیه حمله کنندگان به این اماکن.

مراجع اسلامی مصر ضمن محکوم کردن خشونت های مذهبی نسبت به گسترش آن هشدار دادند.

به گفته ارتش مصر نزدیک به دویست تن در رابطه با خشونت های شنبه محاکمه خواهند شد.

XS
SM
MD
LG