لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۵

اجرای طرح مصر برای ایجاد منطقه حائل در شبه جزیره سینا


در پی صدور دستور ارتش مصر برای تخلیه مناطق مرزی با نوار غزه به منظور اجرای طرح ایجاد یک منطقه حائل به هدف مهار تحرکات پیکارجویان و قاچاقچیان، صدها مصری ساکن آن مناطق روز چهارشنبه خانه‌های خود را تخلیه کردند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقامات مصری نوشت ساکنان شهر مرزی رفح تاکنون ۶۲ خانه از حدود ۸۰۰ واحد مسکونی را به ارتش تحویل داده‌اند.

جمعیت ساکن در آن مناطق حدود ۱۰ هزار نفر برآورد می‌شود. آنها و نیز شاهدان عینی می‌گویند تانک‌ها و خودروهای زرهی ارتش، رفح را محاصره کرده و بولدوزرها آماده تخریب ساختمان‌ها هستند.

دولت‌های پیشین مصر طرح‌هایی برای متوقف کردن عملیات پیکارجویان افراطی و نیز قاچاقچیان را تهیه کرده بودند، اما اغلب به دلیل اعتراض ساکنان، موفق به اجرای آن طرح‌ها نشدند.

تصمیم به ایجاد منطقه حائل به طول ۱۳ کیلومتر و پهنای ۵۰۰ متر، در پی حمله هفته گذشته به یک پاسگاه ارتش مصر در نزدیکی شهرک «شیخ زوید» که ۳۱ کشته برجا گذاشت، گرفته شد. دولت مصر وضعیت فوق‌العاده سه ماهه اعلام کرد و گذرگاه غزه را بطور نامحدود بست.

ارتش از زمانی که محمد مرسی رئیس جمهوری اسلامگرای پیشین مصر را بر کنار کرد، بر حملات خود علیه پیکارجویان و شورشیان در شمال سینا افزوده است. مهندسان ارتش صدها تونل مخفی قاچاق را مسدود یا منهدم کرده‌اند؛ با این حال مقامات نظامی مصر بر این باورند که هنوز تعدادی از تونل‌ها باقی مانده‌اند که این موضوع امنیت ملی را تهدید می‌کند.

XS
SM
MD
LG