لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۹

در بمباران پنهانگاه های شبه نظامیان در سینا ۱۳ تن کشته شدندهلیکوپترهای ارتش مصر درحملات شبانگاهی به پناهگاه های یک گروه مرتبط با القاعده در روستاهای واقع در شمال شبه جزیره سینا، ۱۳ تن را کشتند و ده ها خانه و کلبه را ویران کردند. در همین حال معترضین اسلامگرا در چند استان با نیروهای پلیس درگیر شدند.

اسوشیتد پرس روز جمعه بنقل از یک سخنگوی نظامی گفت حملات بر نواحی جنوب شهر «شیخ زووید» در نزدیکی مرز غزه، که قرار گاه ستیزه گران اسلامی تلقی می شود، متمرکز بود و هلیکوپترها خانه ها، خود روها و انبارهایی را که از آنها برای ساختن مهمات استفاده می شد هدف گرفتند.

هجوم ارتش علیه ستیزه گران مستقر در سینا در پی سقوط یک هلیکوپتر در شنبه پیش، که تمام پنج خدمه آن کشته شدند، شدت گرفته است. گروه انصار بیت المقدس مسئولیت حادثه را پذیرفت و ویدیوی مردی را که با یک موشک شانه پایه هلیکوپتر را هدف گرفته بود در اینترنت پست کرد.

گروه از زمانی که ارتش مصر محمد مرسی رئیس جمهوری را برکنار ساخت، بر حملات خود، از جمله بمب گذاری های انتحاری، تیراندازی های عبوری و ترور افسران ارشد امنیتی، افزوده است.

انصار بیت المقدس روز پنجشنبه در بیانیه ای مسئولیت ترور یک افسر ارشد پلیس در قاهره و منفجر کردن یک حط لوله نفت در سینا را پذیرفت.

دررویدادی دیگر، سخنگوی وزارت کشور مصر روز جمعه در قاهره گفت درانفجار دو بمب کنارجاده ای هنگام عبوریک نفر بر حامل افراد پلیس ضد شورش در نزدیکی جیزه یک افسر مجروح شد.

او همچنین گفت نیروهای امنیتی راننده یک مینی بوس را که سعی داشت آنرا به پاسگاهی در حومه قاهره بکوبد کشتند و سه مسافر را دستگیر کردند.

دراین میان، طرفداران محمد مرسی روز جمعه در چندین منطقه با پلیس درگیر شدند.

در ناحیه ای در شرق قاهره، کوشش معترضین جهت برگزاری مراسم ترحیم برای ده ها نفر که در زدوخوردهای هفته پیش کشته شدند، به درگیری های خشن با پلیس و غیر نظامیان طرفدار ارتش تبدیل شد.

پلیس ضد شورش که گاز اشک آور شلیک می کرد ، در قاهره، شهر ساحلی اسکندریه و فیوم، در جنوب پایتخت، با صدها نفر از طرفداران مرسی به زدوخورد پرداخت.

ورازت کشور مصر در بیانیه ای گفت در زدوخورد بین طرفداران اخوان المسلمین و هواداران ارتش در میدان نعم، در محله عین الشمس قاهره، از سلاح های خودکار و تفنگ های ساچمه ای استفاده شد.
XS
SM
MD
LG