لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۲

در تیراندازی یک پلیس مصر، یک مرد مسیحی کشته شد


در جریان حمله به کلیسای مسیحیان قبطی در اسکندریه در شب سال نوی میلادی، ۲۳ تن کشته شدند
در جریان حمله به کلیسای مسیحیان قبطی در اسکندریه در شب سال نوی میلادی، ۲۳ تن کشته شدند

مقامات در مصر می گویند یک پلیس مسلمان خارج از خدمت، روز سه شنبه در حالی که سوار قطار بود شروع به تیراندازی کرد که طی آن یک مرد مسیحی را کشت و پنج نفر دیگر، از جمله همسر مرد و سه زن دیگر را مجروح کرد.

وزارت کشور مصر می گوید تیرانداز، «عامر عاشور عبدالظاهر» در شهر «سملوت» در استان «منیا» در جنوب قاهره سوار ترن شد.

مقامات امنیتی می گویند پلیس او را در خانه اش پس از آن که از صحنه گریخت دستگیر کرد، و تحقیقات جریان دارد.

دقایقی پس از حمله، صدها مسیحی قبطی خشمگین در برابر بیمارستانی که در آنجا مجروحین تحت درمان قرار گرفته اند جمع شدند و از دولت خواستند از آنها بیشتر حفاظت کند. خبرگزاری رویترز بنقل از منابع امنیتی می گوید پلیس برای متفرق ساختن مسیحیان به گاز اشک آور متوسل شد.

انگیزه تیراندازی هنوز معلوم نشده است و معلوم نیست که آیا شخص مهاجم از مذهب قربانیان آگاه بود یا نه. زنان مسیحی، برخلاف زنان مسلمان، در محله های محافظه کار جنوب از خانه هایشان خارج می شوند و عموما از روسری استفاده نمی کنند.

تیراندازی کمتر از دو هفته پس از آن روی می دهد که یک بمب انداز انتحاری در حمله ای به یک کلیسا در شهر ساحلی اسکندریه در شب سال نو، ۲۳ تن را کشت و نزدیک به ۱۰۰ نفر را مجروح کرد.

در این میان، وزارت امور خارجه مصر سفیر واتیکان را برای رایزنی فراخواند، و پیشنهاد پاپ بندیکت را برای افزایش حفاظت از اقلیت های مسیحی بعنوان «مداخله ای غیر قابل قبول» در امور داخلی مصر رد کرد.

شیخ احمد الطیب از دانشگاه الازهر نیز حفاظت از مسیحیان را یک مساله داخلی نامید و «مداخله خارجی» در امور کشورهای عرب و اسلامی را رد کرد.

XS
SM
MD
LG