لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۶

نیروهای مصری یک روز پس از حمله ستیزه جویان به گردشگران خارجی ۴۰ مظنون را کشتند


سرباز مصری در پست مستقر در صحرای سینا

وزارت کشور مصر اعلام کرد، ۴۰ فرد مظنون به شرکت در فعاليت‌های ستيزه گرانه در سه عمليات جداگانه و همزمان نيروهای امنيتی مصر در جيزه و شبه جزيره سينا کشته شدند.

اين حملات روز شنبه ۸ دی يک روز پس از انفجار مرگبار اتوبوس حامل گردشگران ويتنامی در جيزه و مرگ ۴ نفر از سرنشينان آن صورت گرفته است. وزارت کشور مصر نگفت که آيا اين افراد با انفجار شديد اتوبوس حامل گردشگران ويتنامی در ارتباط بوده اند يا نه.

در بيانيه وزارت کشور مصر همچنین آمده است که نيروهای امنيتی مصر ۳۰ نفر از عناصر تروريستی را که قصد داشتند به نهادهای دولتی و اماکن گردشگری حمله کنند، در مخفيگاه هايشان در جيزه از بين بردند.

بيانيه در ادامه افزوده است، نيروهای امنيتی ۱۰ مظنون ديگر را در شمال سينا، کانون فعاليت‌های ستيزه گرانه به رهبری داعش و درگيری های مدام گروه‌های ستيزه گر با دولت، از بين بردند.

به گزارش منا، خبرگزاری رسمی مصر، اين مظنونان در جريان تيراندازی با نيروهای امنيتی کشته شدند. وزارت کشور هويت اين افراد را فاش نکرده است و هنوز مشخص نيست که آيا نيروهای امنيتی مصر هم تلفات يا جراحاتی داشته اند يا نه.

روز جمعه انفجار يک اتوبوس حامل گردشگران ويتنامی در جيزه و در نزديکی محل اهرام سه‌گانه، ۳ گردشگری ويتنامی و راهنمای مصری تور آنها کشته و ۱۰ نفر ديگر از جمله رانندۀ مصری اتوبوس و ۹ گردشگر مجروح شدند. علت این انفجار، بمب کنار جاده‌ای اعلام شده است. پیشتر آمار متفاوتی گزارش شده بود.

مصر چندین سال است با پیکارجویان اسلامگرا در شبه جزیره سینا درگیر بوده است. این درگیری‌ها به سرزمین اصلی مصر نیز کشیده شده است و هر از گاهی مسیحیان مصری و گردشگران نیز هدف حملات قرار گرفته‌اند.

ناآرامی‌های سال‌های اخیر در مصر، بر میزان ورود گردشگران خارجی به این کشور اثر منفی گذاشته است. این نخستین بار در دو سال گذشته است که گردشگران خارجی هدف حمله قرار می گیرند.

وزارت خارجه آمريکا ضمن محکوم کردن اين حمله، با انتشار بيانيه‌ای به شهروندان خود توصيه کرده است از سفر به آن منطقه خودداری کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG