لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۶

محاکمه نظامی برای عوامل خشونت های مرگبار فرقه ای مصر


مصریان در اطراف ساختمانی در محله ایمبابه که در زد و خورد میان مسیحیان و مسلمانان به آتش کشیده شد جمع شده اند - قاهره - ۸ مه ۲۰۱۱
مصریان در اطراف ساختمانی در محله ایمبابه که در زد و خورد میان مسیحیان و مسلمانان به آتش کشیده شد جمع شده اند - قاهره - ۸ مه ۲۰۱۱

حکام نظامی مصر روز يکشنبه، گفتند در نظر دارند ۱۹۰ نفر را در ارتباط با خشونت های فرقه ای محاکمه کنند. این خشونت ها موجب کشته شدن ۱۰ نفر در حومه قاهره شده است.

اعلاميه حاکی از مواجه شدن بازداشت شدگان با محاکمه ای نظامی، پس از آن صادر شد که کابينه مصر برای بررسی وقايع منجر به خشونت های روز شنبه و شب پيش، جلسه ای فوق العاده تشکيل داده بود.

عصام شرف، نخست وزير مصر پيشتر سفر به کشورهای حوزه خليج فارس را در واکنش به برخورد ميان مسلمانان و مسيحيان لغو کرده بود.

رسانه های دولتی مصر می گويند ۱۰ نفر در زد و خورد ها کشته و ۱۸۶ نفر مجروح شده اند.

شاهدان می گويند مسلمانان در واکنش به شایعاتی که يک زن مسيحی را در کليسا حبس کرده اند تا نگذارند مسلمان شود، در مقابل کليسای محله ايمبابه در قاهره جمع شده بودند. به گفته آنان دو طرف به يکديگر تيراندازی کردند و کوکتل مولوتوف هایی که توسط معترضان مسلمان پرتاب شد، ساختمان های مجاور از جمله يک کليسای ديگر را به آتش کشيد.

بنا به گزارش های ديگر، جمعيت معتقد بود که زن مسيحی مسلمان شده است اما از ازدواجش با يک مرد مسلمان جلوگيری کرده اند.

نيروهای امنيتی اعزامی به محل برای جدا ساختن طرفين دعوا، به تيراندازی هوایی و شليک گاز اشک آور متوسل شدند.

مصر صحنه تنش های ناشی از برخورد ميان مذاهب و عقايد فرقه های مذهبی است. مسيحيان قبطی قريب ۱۰ درصد جمعيت ۸۰ ميليونی مصر را تشکيل می دهند.

XS
SM
MD
LG