لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۵

بازجوئی از طنزپرداز به اتهام توهین به مقامات مصر


بازجویان دادگاه عالی مصر روز یکشنبه از بسام یوسف طنز پرداز معرف آن کشور به اتهام توهین به محمد مرسی رییس جمهوری و مقامات دولتی و اخوان المسلمین بازجویی کردند.

وی به فاصله یک روز پس از آگاهی از صدور حکم جلبش خود را به دفتردادستان عمومی و انقلاب معرفی کرد.

بسام یوسف که یک برنامه تلویزیونی سه روز درهفته، و در ساعاتی بسیارپر بیننده را اجرا میکند، به مسخره کردن مرسی و گروه اخوان المسلمین وابسته به او ودیگر مهره های حکومتی و نیز انتشار اخبار کذب بمنظور مختل کردن نظم عمومی نیز متهم شده است.

صدور حکم جلب برای بسام یوسف نگرانی در مورد آزادی مطبوعات و آزادی بیان را در مصر تشدید کرده است.

بسام یوسف که پزشک است، شنبه در تویتر، ضمن اعلام حکم بازداشتش، نوشته بود قصد دارد روز یک شنبه شخصا به دادستانی برود و به شوخی افزوده بود اما اگر آنها بخواهند برایش اتومبیل بفرستند، رد نمی کند.

بسام یوسف امروز هم هنگام ورود به دادگاه عالی با سیل عکاسان و خبرنگاران و جمعیتی رو برو شد که برای به اعتراض به حکم جلب او در مقابل دادگاه جمع شده بودند.
هدا زکی عضوجبهه مل نجات مصر ضمن انتقاد ازاقدام دادستانی گفت "این اقدام فقط به اقدامات سرکوب کننده دیگری می افزاید که رژیم حاکم انجام میدهد، اما این اقدام هم مانند اقدامات مشابه دیگر شکست خواهد خورد، ضمن آنکه بر میزان مخالفت و طرد رژیم توسط مردم نیز می افزاید".

هفته پیش نیز مقامات دستور بازداشت چند نفر از فعالان مخالف را به اتهام تحریک خشونت علیه مرسی و اخوان المسلمین حاکم بر مصر صادر کردند.
XS
SM
MD
LG