لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۰

افزایش تنش بین مسیحیان و مسلمانان


افزایش تنش بین مسیحیان و مسلمانان
افزایش تنش بین مسیحیان و مسلمانان

انفجار دقایقی پس از نیمه شب، در حالی که مومنان در پی برگزاری آئین های دعا و نیایش سال نو از کلیسا خارج می شدند روی داد. چندین خودرو آتش گرفت و آتش نشانان تلاش می کردند شعله ها را خاموش کنند.

مرد میانسالی که صورتش سوخته بود آنچه را اتفاق افتاد چنین شرح می دهد:

***** او می گوید از کلیسا خارج می شد که انفجار عظیمی را حس کرد، صدایش گیج کننده بود.

وزارت کشور مصر اطلاعیه ای صادر کرد که در آن گفته می شود یک بمب گذار انتحاری عامل انفجار بوده و آزمایش ها نشان می دهد بمب دست ساز بود. اطلاعیه می گوید گزارش های اولیه که یک بمب اتومبیلی موجب انفجار شده، درست نبوده است.

نشآت هلالی، معاون وزارت کشور از مصریان خواست متحد باشند:

**** او می گوید چنین انفجارهایی در بسیاری از کشورها در سراسر جهان روی می دهد، اما آنچه مهم است این است که مصریان با هر مذهبی متحد شوند، تا از خشونت های بیشتر پیش گیری به عمل آید.

حسنی مبارک، رییس جمهوری مصر انفجار را بی درنگ محکوم کرد و مصریان را به پرهیز از درگیری های فرقه ای فراخواند. یک سخنگوی دانشگاه الازهر اظهار داشت چنین حوادثی به نفع مسلمانان نیست:

**** او می گوید این عمل علیه اسلام است، منطقی ندارد و وطن دوستانه نیست و تاکید می کند مسلمانان مسئول هستند از کلیساها حمایت کنند و این نوع عمل فرقه ای با منافع مسلمانان مغایراست. سخنگو انفجار را یک جنایت می نامد اما یادآور می شود که مسلمانان نیز قربانی شده اند. او می گوید مصریان یک ملت هستند و چنین عملیاتی باید بی درنگ متوقف شود.

سعید صادق، که علوم سیاسی در دانشگاه آمریکایی قاهره تدریس می کند، می گوید خطر انفجار این است که می تواند بر خشونت فرقه ای بین مسلمانان و مسیحیان بیفزاید:

**** اسکندریه دژ برادری مسلمانان بوده است، با این حال افراط گرایی وجود دارد و ما آن را در واکنش های بعدی دیدیم. شما حملات قبطی ها به مسجدی را دیدید زیرا آنها احساس کردند مسلمانان ممکن است از اتفاقی که افتاده است خوشحال باشند، بنابراین حمله کردند و مسلمانان جواب دادند. بنابراین، واکنش مردم پس از حادثه، هشدار دهنده بوده است.

سعید صادق می گوید برطرف ساختن بسیاری از مناقشات مهم فرقه ای در مصر، از جمله ساختن کلیساها، آزادی مذهب، و گرویدن به این یا آن دین دشوار است. کسی به این مشکلات نمی پردازد. زیرا حل آنها ساده نیست.

XS
SM
MD
LG