لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۷

حضور چشمگير مصری ها در نخستين آزمايش حرکت به سوی دموکراسی


حضور چشمگير مصری ها در نخستين آزمايش حرکت به سوی دموکراسی
حضور چشمگير مصری ها در نخستين آزمايش حرکت به سوی دموکراسی

در مصر، محمد البرادعی رهبر اپوزيسيون، و برنده جايزه صلح نوبل، روز شنبه، هنگامی که در قاهره در رفراندوم اصلاحات در قانون اساسی رای می داد با اعتراض جمعيتی خشمگين روبرو شد.

معترضين فرياد می زدند «ما تو را نمی خواهيم.» آقای البرادعی که پيشتر آژانس نظارتی سازمان ملل متحد برامور اتمی جهان را اداره می کرد گفته است می خواهد برای احراز مقام رياست جمهوری وارد صحنه رقابت شود.

رای گيری در اين رفراندوم در مجموع مسالمت آميز بود، و گزارش ها از حضور شمار قابل توجهی از رای دهندگان دراين نخستين آزمايش حرکت به سوی دموکراسی در مصر حکايت دارد. شاهدان می گويند صف هایی طويل در مقابل حوزه های رای گيری به وجود آمده بود.

هدف اين رفراندوم ايجاد امکانات برای برگزاری انتخاباتی آزاد و منصفانه پس از استعفای حسنی مبارک از مقام رياست جمهوری در فوريه گذشته است. اصلاحات پيشنهادی همچنين به تمامی کانديداهای مخالف امکان شرکت در انتخابات را می دهد و بیشترین زمان رياست جمهوری را به دو دوره چهارساله محدود می کند. متمم های پيشنهادی همچنين اجازه می دهد انتخابات پارلمانی و رياست جمهوری دراواخر سال جاری برگزار شود.

اغلب فعالان مدافع جدائی دين از حکومت، از جمله آقای البرادعی، و عمرو موسی دبيرکل اتحاديه عرب، که وی نيز مصمم است برای احراز مقام رياست جمهوری رقابت کند با تصويب متمم های جديد مخالف اند. آنها استدلال می کنند تسريع در برگزاری انتخابات امتيازی غير منصفانه را صرفا نصيب تنها دوحزب سياسی موجود در مصر می کند که يکی حزب ملی دموکرات آقای مبارک است، و ديگری حزب اسلامی اخوان المسلمين.

موافقان می گويند رد کردن متمم ها به طولانی ساختن دوران حکمرانی شورائی نظامی منجر می شود که پس از استعفای آقای مبارک مسئول اداره امور مصر شده است.

XS
SM
MD
LG