لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۲

اعلام تاریخ همه پرسی قانون اساسی در مصر


محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر، روز پانزدهم دسامبر را برای همه پرسی درباره قانون اساسی جدیدی تعیین کرده است؛ قانون اساسی جدید زمینه ساز اعتراض های گسترده در مصر بوده است.

رئیس جمهوری مصر این تصمیم را شنبه شب، پس از آن اتخاذ کرد که مجمع تحت سلطه اسلامگرایان پیش نویس قانون اساسی جدید را به او ارائه داد. این پیش نویس بر اساس مبانی حقوق اسلامی تدوین شده است.

روز شنبه دهها هزار اسلامگرا در نقاط مختلف مصر در حمایت از مرسی و پیش نویس قانون اساسی تظاهرات کردند. حامیان، با تجمع در مقابل دانشگاه قاهره، ، ضمن تکان دادن پرچم های مصر و بر پا کردن بنرها، خواستار اجرای به توصیف آنها، "قوانین الهی" شدند.

فعالان گروه اخوان المسلمین، و حزب افراطی تر نور سلفی، جمعیت را با شعار "مردم خواستار اجرای قوانین الهی هستند" هدایت می کردند. تاکید حامیان اسلامگرای مرسی بر آن بود که مبنای قانون اساسی جدید باید بر پایه قوانین شرعی اسلام باشد.

اعضای سکولار و لیبرال کمیته تدوین پیش نویس قانون اساسی جدید ضمن ترک این کمیته اعترض کرده بودند که شمار اسلامگرایان در کمیته بیش از حد است، و کمیته را تحت سلطه خود درآورده اند.

اما شیخ یونس مخلون، یک سلفی عضو کمیته، از حاصل کار، در برابر جمعیتی که در مقابل دانشگاه قاهره جمع شده بود، دفاع کرد.

مخلون گفت "قوانین الهی" باید مبنای نظام حقوقی و قضائی مصر باشد، زیرا مصر کشوری اسلامی است و باید از از احکام اسلامی پیروی کند.

همزمان، جمعیتی کوچکتر از مخالفان در میدان تحریر قاهره در تظاهراتی اعتراضی علیه وی و قانون اساسی پیشنهادی، شعار می دادند. سی و پنج عضو سکولار، لیبرال و چپ حامی اعتراض ها در مجمع، به تحصن خود در میدان تحریر ادامه دادند، هرچند که برای تظاهراتی گسترده درخواستی داده نشده بود.

یک جوان معترض، بنام طارق، گفت بسیاری از مردم مخالف در اعتراض های روز شنبه شرکت نکردند تا با جمعیت حامی مرسی درگیر نشوند.

طارق گفت شمار کثیری از مخالفان معترض روز سه شنبه در راه پیمائی میلیون نفری شرکت کردند، اما نگرانی های حاکی از احتمال برخورد با ستیزه جویان اسلامی آنان را روز شنبه در خانه ها نگاه داشت.

روز شنبه ، اندکی پیشتر، در اسکندریه، میان میان حامیان و مخالفان رئیس جمهوری و قانون اساسی جدید زد و خوردهائی رخ داده بود.

شماری از تحلیلگران عرب می گویند نگرانی های حاکی از احتمال بروز خشونت واقعی است. این تحلیلگران اوضاع سیاسی را در مصر، با توجه به تقسیم شدن جامعه به دو گروه حامی و مخالف مرسی، وضعیتی به بن بست رسیده می بینند.
XS
SM
MD
LG