لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۲

تظاهرات اسلامگرایان مصر در طرفداری از مرسی


هواداران رئیس جمهوری مصر امروز شنبه در دانشگاه قاهره دست به تظاهرات زدند. طی یک هفته گذشته، فرمان محمد مرسی مبنی بر افزایش اختیاراتش به اعتراض های گسترده در مصر انجامیده است. اما اسلامگرایان در مصر می گویند تا آخرین نفس از رئیس جمهوری حمایت خواهند کرد.

تظاهرات امروز در قلب قاهره یک روز پس آن انجام گرفت که دهها هزار مخالف مرسی با تجمع در میدان تحریر به فرامین رئیس جمهوری و تصویب سریع پیش نویس قانون اساسی اعتراض کرده بودند.

این پیش نویس اغلب نیروهای اسلامگرا را در مقابل مخالفان متمایل به جدائی دین از سیاست قرار داده است. انتظار می رود، منشور جدید طی دو هفته آینده به یک همه پرسی گذاشته شود.قرار بود اعضای مجلس موسسان متن نهائی پیش نویس قانون اساسی را ساعت ۴ بعداز ظهر امروز به وقت محلی تسلیم مرسی کنند. این پیش نویس در پایان جلسه ای شبانه تائید شدکه تا سحرگاه پنجشبه طول کشید، و با تحریم لیبرال ها، سکولارها و مسیحیان همراه بود.

اسلامگرایان طرفدار مرسی در تظاهرات روز شنبه خود با حمل بنرهایی که روی آنها نوشته شده بود "اخوان المسلمین از تصمیمات مرسی حمایت می کند" شعار می دادند "مردم خواستار اجرای قوانین الهی هستند".

از سوی دیگر معترضان به فرمان رئیس جمهوری به تظاهرات خود ادامه می دهند. گروه های مخالف دولت از تظاهرکنندگان خواسته اند میدان تحریر را ترک نکنند.
XS
SM
MD
LG