لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۹

مرسی فرمان افزایش اختیارات خود را لغو کرد


محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر حکمی رسمی را لغو کرده که ماه گذشته صادر کرده بود و به او اختیارات و قدرت هائی فوق العاده تفویض می کرد. هدف این اقدام فرونشاندن تنش های سیاسی و خشونت های مهلکی است که این کشور با آنها روبروست.

با این حال، یک سخنگوی وی که شنبه شب در قاهره صحبت می کرد گفت همه پرسی پیش نویس قانون اساسی جنجال برانگیز کماکان طبق برنامه پیش بینی شده در روز پانزدهم دسامبر به اجرا گذاشته می شود.

از سوی مخالفان واکنشی رسمی به فرمان ملغی شده ابراز نشده است و فعلا معلوم نیست این وضعیت بر معترضینی که از روز سه شنبه در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری اردو زده اند چه اثری خواهد کرد.

فرمان ریاست جمهوری و همه پرسی دو موضوع اصلی در کانون تظاهرات علیه مرسی است که در دو هفته گذشته کشور را متشنج کرده است. جمعی از مخالفان ، شامل لیبرال ها، سکولارها و حامیان رژیم سابق مدعی اند پیش نویس قانون اساسی جدید زیر فشار حامیان اسلامگرای رئیس جمهوری، و بدون مشارکت مخالفان، تدوین شده است. آنها خواستار لغو برنامه همه پرسی و تدوین پیش نویسی جدید با مشارکت مخالفان هستند.

رهبران مخالفان در عین حال رئیس جمهوری را متهم کرده اند که با صدور فرمان بیست و دوم نوامبر وضعیتی به وجود آورده است که به توصیف آنها یادآور حکمرانی دوران حسنی مبارک رئیس جمهوری مخلوع است.

فرمان بیست و دوم نوامبر و پیش نویس قانون اساسی ، به بروز خشونت در قاهره و دیگر نقاط مصر منجر شده است. رئیس جمهوری در آغاز این هفته از کشته شدن دست کم هفت نفر و مجروح شدن صدها نفر دیگر در جریان تظاهرات خبر داد.

تغییر و تحولات جدید در پی جلسه ای یک روزه اعلام شد که با حضور حامیان اصلی اسلامگرای رئیس جمهوری و گروه های مخالف برگزار شده بود. اما ائتلاف اصلی مخالفان در این جلسه شرکت نکردند و همین امر موجب شده است بعضی از تحلیلگران پیش بینی کنند که لغو فرمان عملا اثر چندانی بر مناقشه بر جا نخواهد گذاشت.

روزنامه مصری الاهرام اظهارات محمد سلیم ال اعوا، استاد علوم سیاسی را نقل می کند که پس از شرکت در جلسه شنبه گفت اگر جواب رای دهندگان به همه پرسی روز پانزدهم دسامبر منفی باشد کمیته جدیدی تشکیل می شود تا ظرف شش ماه قانون اساسی جدیدی تدوین کند.

ارتش مصر روز شنبه هر دو طرف را به حل و فصل اختلافات از طريق گفتگو تشویق کرد. این نخستین اظهار نظر علنی ارتش در باره بحرانی است که دو هفته پیش شروع شد.
XS
SM
MD
LG