لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۶

مخالفت اسلامگرایان با تعویق همه پرسی در مصر


ائتلافی از اخوان المسلمین و دیگر احزاب اسلامگرای مصر، خواست های مخالفان برای به تعویق انداختن همه پرسی پانزدهم دسامبر درباره پیش نویس قانون اساسی را رد کرده اند.

خیرات ال شاطر، یک عضو ارشد اخوان المسلمین، امروز شنبه گفت همه پرسی باید بدون هیچ گونه تاخیر یا تعدیلی در تاریخی که تعیین شده است انجام گیرد.

همرمان با اعلام این نظر، بحران سیاسی مصر نیز وارد سومین هفته خود می شود.

مخالفان محمد مرسی رئیس جمهوری مصر در جریان اعتراض های دو هفته گذشته با حامیان او بر سر فرمانی که به رئیس جمهوری اختیارات و قدرت هائی فوق العاده تفویض می کند، و نیز بر سر همه پرسی برنامه ریزی شده برای پانزدهم دسامبر، وارد درگیر شده اند.

آقای مرسی خواستار گفت وگویی به توصیف او "جامع" با مخالفان برای امروز شنبه شده بود. اما رهبران مخالفان می گویند تا وقتی که فرمان ملغی و همه پرسی لغو نشده باشد مذاکره با دولت نمی تواند شروع شود.

ارتش مصر امروز گفت از گفت وگو برای حل و فصل اختلافات جانبداری می کند.

مصر روز جمعه رای گیری پیش از موعد برای مصری های مقیم خارج در مورد همه پرسی را لغو کرد. بعضی از تحلیلگران می گویند این اقدام می تواند نشانه ای از آمادگی رئیس جمهوری برای چانه زدن با مخالفان باشد.

محمد البرادعی، از رهبران مخالفان، گفته است امتناع رئیس جمهوری از مصالحه ، به توصیف او، وضعیتی "فاجعه بار" به وجود آورده است.

هفت معترض در درگیری های هفته گذشته کشته و حدود هفتصد نفر مجروح شده اند. آقای مرسی گفته است کشتار و خرابکاری را تحمل نخواهد کرد.
XS
SM
MD
LG