لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۰

تبادل نظر حکمرانان نظامی مصر با دو متقاضی کاندیدائی ریاست جمهوری


تبادل نظر حکمرانان نظامی مصر با دو متقاضی کاندیدائی ریاست جمهوری
تبادل نظر حکمرانان نظامی مصر با دو متقاضی کاندیدائی ریاست جمهوری

میدان تحریر قاهره صحنه زدوخوردهائی جدید میان ماموران امنیتی و معترضینی است که بر استعفای فوری حکمرانان نظامی مصر پافشاری می کنند.

نیروهای امنیتی روز شنبه با شلیک کپسول های گاز اشک آور به معترضین سنگ انداز جواب دادند. دست کم یک نفر هنگامی جان سپرد که یک خودروی امنیتی او را زیر گرفت. مقامات مصری می گویند این واقعه ای تصادفی بوده است.

روز جمعه نیروهای امنیتی در اسکندریه نیز با معترضین برخورد داشتند. دست کم ۴۲ نفر در این هفته در جریان زدوخورد های مرتبط با اعتراض ها کشته شده اند.

این ناآرامی ها مصادف با آماده شدن مصر برای انتخابات پارلمانی روز دوشنبه است - که نخستین انتخابات پس از استعفای حسنی مبارک از مقام ریاست جمهوری مصر در فوریه گذشته خواهد بود.

روز شنبه شورای اعضای شورای عالی نظامی حاکم بر مصر با محمود ال برادعی، رهبر اپوزیسیون، و عمرو موسی دبیرکل پیشین اتحادیه عرب، ملاقات داشتند که دو متقاضی کاندیدائی ریاست جمهوری هستند. خبرگزاری رویترز می گوید آقای موسی و حکمرانان نظامی در باره راههای پایان دادن به بحران سیاسی جاری تبادل نظر کردند.

کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه ضمن تقبیح خشونت در مصر از رهبران آن کشور خواست به حکومت قانون پای بند بمانند.

بسیاری از معترضین همچنین از شورای عالی نظامی برای برگزیدن یک مقام سابق در دوران ریاست جمهوری حسنی مبارک به عنوان نخست وزیر جدید مصر انتقاد می کنند. کمال الجنزوری روز جمعه گفت وی قادر نیست پیش از انتخابات پارلمانی روز دوشنبه کابینه جدید مصر را تشکیل بدهد.

در هین حال روز شنبه سه دانشجوی آمريکائی که در جریان یکی از اعتراض ها بازداشت شده بودند مصر را با هواپیما ترک کردند. این سه که دانشجویان دانشگاه آمریکائی قاهره هستند یکشنبه گذشته روی پشت بام یکی از ساختمان های مشرف به میدان تحریر بازداشت شده بودند. مقامات آنان را به پرتاب کردن کوکتل مولوتوف به سوی نیروهای امنیتی درگیر نبرد با معترضین متهم می کردند.

XS
SM
MD
LG