لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۹

فراخوان اخوان المسلمین برای تطاهرات جمعه


در مصر، اخوان المسلمین طرفداران خود را به برپایی اعتراضات سراسری وتحصن علیه دولت در روز جمعه فراخوانده است، در همین حال نیروهای امنیتی دو نفر دیگر از رهبران اخوان المسلمین را دستگیرکردند.

اسوشیتد پرس درگزارشی از قاهره می گوید چگونگی پاسخ به فراخوان اخوان المسلمین روشن خواهد ساخت که سرکوب امنیتی گروه را چه اندازه ضعیف کرده است و آیا هنوز قادراست طرفداران خود را دربرابرخشم گسترده عمومی علیه آنها بسیج کند یانه.

گزارش حاکی است نیروهای امنیتی برحضور در خیابان ها در پیشاپیش تظاهرات افزوده اند و اخوان المسلمین را به استفاده ازتجمعات برای ایجاد هرج و مرج متهم می کنند.

روشن نیست که آیا احزاب اسلامگرای افراطی درداخل اتحادیه اخوان در اعتراضات شرکت خواهند کرد یانه. برخی ازآنها دور شدن از گروه را آغاز کرده اند.

در این میان، درحالی که بیم آن می رود اعتراضات روز جمعه به خشونت دیگری تبدیل شود، تلویزیون دولتی مصربه نقل از مقامات پلیس گفت نیروهای امنیتی محمد البلتاجی قانون گذارسابق اخوان المسلمین و خالد الازهاری وزیر سابق کار را دستگیر کرده اند. دلیل دستگیری الازهاری معلوم نیست ، اما بلتاجی به اتهام تحریک خشونت و دست داشتن درحمله به یک افسر پلیس که معترضین او را در تحصن اصلی درقاهره ربودند تحت تعقیب بود.

بلتاجی همچنین از جمله ۴ اسلامگرایی بود که در ۲۴ ساعت گذشته از طریق رادیو مردم را به حمایت از اعتراضات روز جمعه ترغیب می کردند.

وزارت کشور مصر روز پنجشنبه در بیانیه ای که از تلویزیون پخش شد گفت نیروهای آن با اقداماتی که امنیت ملی را تهدید کند قاطعانه برخورد خواهند کرد و به پلیس دستورداده شده است برای دفاع از مردم و مکان های عمومی و خصوصی از اسلحه استفاده کند.

اخوان المسلمین بیانیه ای ۴ صفحه ای منتشر کرد که دربخشی از آن از نیروهای امنیتی خواسته می شود از دستور تیراندازی سرپیچی کنند.
XS
SM
MD
LG