لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۴

نیروهای امنیتی مصر به مسجد فتح حمله کردند


نیروهای امنیتی مصر روز شنبه به مسجد فتح در قاهره حمله کردند. در آنجا صدها نفر از طرفداران محمد مرسی در پی زدوخوردهای سنگین روز جمعه پناه گرفتند.

گزارش های تلویزیونی از صحنه نشان می داد نیروهای مصر پس از تیراندازی های شدید، محوطه ای در خارج از مسجد را پاک کردند. روشن نیست آیا کسی در داخل باقی است یانه.

ویدئوی های منتشر شده از سوی رسانه های عربی نیروهای امنیتی را نشان می دهد که بسوی مسجد تیراندازی می کنند و هرج ومرج در داخل ساختمان را نشان می دهد.تصاویر ویدیویی نشان می دهد که نیروهای امنیتی بسوی مسجد الفتح در نزدیکی میدان رامسس شلیک می کنند و هرج و مرج در داخل ساختمان به چشم می خورد.

نیروهای امنیتی و معترضین در داخل مسجد رو در روی هم قرار گرفته اند. معترضین درپی یک روز تظاهرات در مسجد جمع شده اند.

گزارشگران در خارج از مسجد گفتند نیروهای امنیتی با فردی که از بالای مناره، بسوی آنها تیراندازی می کرد به مبادله آتش پرداختند، اما روشن نیست کدام طرف نخست شلیک کرد.

رویاروئی بین نیروهای امنیتی در خارج و معترضین در داخل مسجد ساعت ها پیش از آغاز تیراندازی در نیمروز جریان داشت. جمعیت زیادی در اطراف مسجد پرسه می زدند. گزارشگران گفتند بسیاری مخالفان اخوان المسلمین بودند، که دولت اعضای آنرا تروریست می نامد.

حازم الببلاوی نخست وزیر موقت گفت دولت برای «هماهنگی و آشتی» کارمی کند. اما افزود کسانی که دست هایشان به خون آغشته است شامل این روند نخواهند بود.

جدید ترین بحران مصر روز جمعه، زمانی آغاز شد که صدها نفر ازطرفداران اخوان المسلمین در آنچه اعتراضات روز خشم نامیده شد به خیابان ها ریختند، و زد و خورد بین تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی در قاهره و شهرهای دیگر درگرفت در اطراف مسجد فتح در قاهره که در داخل آن صدها نفر سنگر گرفته اند، تیراندازی درگرفته است.پیشتر، پلیس پیشنهاد کرد زنان از مسجد خارج شوند، اما تاکید کرد از مردها بازجویی می کند. معترضین با رد این پیشنهاد با نیروهای امنیتی رودر رو شدند.

دراین میان، سخنگوی دولت مصر می گوید از هنگام اعتراضات سراسری طرفداران محمد مرسی رئیس جمهوری برکنار شده در روزجمعه، ١٧٣ تن کشته شده اند.

او روز شنبه در کنفرانس خبری که از تلویزیون مصر پخش شد گفت ٥٧ تن از نیروهای امنیتی از جمله کشته شدگان بودند.

او درباره مرگ افراد ابراز تاسف کرد و گفت زدوخورد بین «تروریست ها» و مردم عامل کشته شدن افراد بود و قربانیان در جریان درگیری مستقیم با پلیس و نیروهای امنیتی کشته نشدند.

ویدیوهای انتشار یافته نشان می دهد که شماری از شهروندان بسوی طرفداران اخوان المسلمین سنگ پرتاب می کنند، و نیز لباس شخصی هایی دیده می شوند که در جنگ و گریزهای خیابانی بطرف یکدیگر تیراندازی می کنند.

از زمان حمله نیروهای امنیتی مصر به اردوگاه های طرفداران مرسی بیش از ٧٠٠ تن کشته شده اند.
XS
SM
MD
LG